Yürüyen Bant Periyodik Kontrol Muayenesi

Yürüyen Bant Periyodik Kontrol Muayenesi

Yürüyen bant insanların ve çeşitli madde ve malzemelerin bir yerden bir yere taşımaya yarayan sistemdir. Bu sistem insan hayatında büyük kolaylıklar getirmiştir. Uzun mesafeleri kısa mesafeye çeviren yürüyen bant sistemi çeşitli renk ve malzeme çeşitlerine göre üretilmektedir. Yürüyen bantlar kauçuk esaslı, poliüretan, pvc ve silikon bantlar olmak üzere bir çok çeşidi bulunmaktadır.

İnsan, inşaat malzemesi, cam, çikolata, deterjan, taş gibi aklınıza gelebilecek her şeyi üzerinde taşıyan yürüyen bantlar termik santralleri, maden ocakları, seri üretim yapan fabrikalar ve özellikle alış veriş merkezlerinde insanları taşımaya yarar. Sektörüne göre üretilen yürüyen bantların mutlaka kontrolleri periyodik olarak yapılmalıdır.

Yürüyen bant sistemleri “İş ekipmanları kullanımında sağlık güvenlik şartları yönetmeliği” ne tabiidir. Bu yönetmeliğe göre yürüyen bant sistemleri yılda 1 defa kontrolleri yapılmalıdır.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği “ne göre, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacıyla, işletmenizde bulunan tüm yürüyen bantların yıllık periyodik kontrollerini TS EN ISO/IEC 17020 standardına uygun bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Femko, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği yürüyen bant kontrolleri sonucu tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları rapor halinde sizlere sunarak, olası bir tehlikeli olayın engellenmesi ve yasal gerekliliklerinizi sağlamanız adına sizlere yardımcı olur.

Yürüyen Bantlara Yapılan Test ve Kontroller

  • Genel ve Gözle Kontroller
  • Fonksiyon Ve Yük Deneyleri
  • Dinamik ve Statik Deney
  • Deney Sonrası Kontrol