Gost R Belgesi Rusya Sertifikası

Gost R Belgesi Rusya Sertifikası

Rusya Federasyonu İçin Gost-R Belgesi

Rusya Federasyonu sınırları dahilinde toptan ve perakende ticareti yapılan her mal için kalite sertifikası beyanı zorunluluğu vardır. Türkiye’deki TSE belgesi niteliğinde olan Sertifikalar Rusya’da ilgili malın satışını yapmak için ön şart olarak aranmaktadır. Rusya Federasyonu’na yapılan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli yolu ürettiğiniz mallara sertifika almaktır.

GOST-R Belgesinin Resmi olarak gecerli oldugu ulkeler: Rusya Federasyonu

GOST- R sertifikasinin etkili oldugu ulkeler: Beyaz Rusya ( Belarusya ), Ozbekistan, Moldova, Azerbaycan, Kazakistan, Ermenistan, Tacikistan, Kirgizistan, Turkmenistan

GOST-R belgesi almak isteyen müşterilerimizin ürünlere ait GTİP numaralarını bildirmeleri gerekmektedir.

GTIP Numarası ne demektir?

“Gumruk Tarife Istatistik Pozisyonu” Turk Gumruk Tarife Cetveli’nde kullanilan 12 basamakli bir koddur. Bu kodun ilk 6 rakami Dunya Gumruk Orgutu’ne uye tum ulkelerce kullanilan Armonize Sistem (Harmonized System-HS) Nomanklaturu kodunu, 7-8 inci rakamlar Avrupa Birligi ulkeleri tarafindan kullanilan Kombine Nomanklatur (Combined Nomenclature-CN) kodunu, 9-10 uncu rakamlar farkli vergi uygulamalarimiz nedeniyle acilan pozisyonlari gosteren kodlari, 11-12 inci rakamlar ise istatistik kodlarini gostermek icin kullanilmaktadir.

GOST-R belgesinin alınması süreçlerinde Femko Belgelendirme alanında deneyimli uzman kadrosu ve sektör tecrübesiyle, GOST-R Dokümantasyonu, Teknik Dosya, Test Prosedürleri ve Belgelendirme işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunmaktadır.

Deklarasyon Belgesi (Uygunluk Deklarasyonu)

Rusya`da “Tüketici Haklarını Koruma Yasası” çerçevesinde toplum sağlığını etkileyen ürünler için ve kalite sertifikasına esas olarak istenir. İnsanların, çocukların yediği gıdalar, giydiği elbiseler, tene sürülen kozmetik ürünler, gıda ambalaj ve üretim ekipmanlarının materyalleri, mobilyaların ve metallerin kimyasal bileşikleri hijyen Sertifikası alınmasını gerektirmekte, bu da GOST-R belgesine esas teşkil etmektedir.

Hijyen Sertifikası gerektiren başlıca alanlar:

1. İnsan vücudu ile temas eden tüm yiyecek ve içecekler,
2. Soluma ya da deri yoluyla alınan koku, parfüm vb. kozmetik ürünler,
3. İnsan vücudu ile temas eden giyim eşyaları, çarşaf ve havlu vb. diğer bazı ev tekstili ürünleri
4. Gıda üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar
5. Gıda ambalajında kullanılan malzemeler
6. Mobilyalarda kullanılan sunta,MDF gibi suni ahşap malzemeler
7. Oyuncaklar ve tüm çocuk gereçleri
8. Ev kimyasalları
9. Boya ve diğer insan kullanımına yönelik diğer kimyasal ürünler
10. Endüstriyel Makineler ( Gürültü ve vibrasyon açısından )
11. Yayım yapan ya da Elektromanyetik alan yaratan bazı ürünler

Rusya Hijyen Sertifikası, Rusya gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır. Ürünlerinize Hijyen Belgesi alınıp alınmaması gerektiğine dair güncel mevzuatı öğrenmek için Femko Belgelendirme ile iletişim kurunuz.

Hijyen Sertifikasyonu Çeşitleri

Hijyen Sertifikaları başlıca; Ürünlere, hizmet şekline veya uygulanan proseslerin teknik şartlarına göre verilebilmektedir.
Bunlardan özellikle ürünlere verilen Hijyen Belgeleri Rusya`ya ihracat yapan/yaptıran Rusya dışındaki üreticileri ilgilendirmektedir. Ürünlerden alınan numuneler ilgili dokümantasyona göre çeşitli testlere tabi tutularak Rusya`da kabul edilen normlara uygun olup olmadığı araştırılır.