İnşaat Asansörü Periyodik Kontrol Muayenesi

İnşaat Asansörü Periyodik Kontrol Muayenesi

İnşaat asansörü adından da anlaşılacağı gibi inşaatlarda, şantiyelerde kullanılan asansör çeşididir. Türkiye deki bir çok inşaat bu asansörler sayesinde daha hızlı yapılmakta ve güvenli hale gelmektedir. İhtiyaca göre farklı büyüklüklerde üretilen inşaat asansörleri genellikle inşaatın cephesine monte edilmektedir.

İnşaatın cephesine monte edilen inşaat asansörün bir inşaattaki en önemli görevi ulaşım görevini yapmaktadır. İnsanları taşıyan inşaat asansörünün mutlaka kontrolleri yapılmalıdır. Dışarıdaki kötü hava koşulları ve uzun kullanımı nedeniyle periyodik olarak kontrolleri yapılmalıdır.

Femko, Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği ile 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği “ne göre, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacıyla, inşaat asansörlerinin yıllık periyodik kontrollerini ilgili standartlara göre yapmaktadır.

Asansör kontrolleri süresince uygulanacak adımlar;

  1. Periyodik muayene başvuru talebiniz için İlgili Belediyenin anlaşmalı olduğu A-Tipi Muayene Kuruluşu ile iletişime geçerek talep edilen kontrol tipine göre ilgili başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir.
  2. Binanızda bulunan asansörün durak sayısına göre belirtilen denetim ücreti, A Tipi Muayene Kuruluşunun hesap numarasına yatırılmalıdır. (Ödeme yapılırken açıklama kısmına bina yöneticisinin Adı Soyadı veya bina numarasına ait bilgiler mutlaka yazılmalıdır.)
  3. Size verilecek olan denetim saati ve tarihinde muayene ekibine mutlaka nezaret edilmelidir.
  4. Kontrol sonrası uygunsuzluk tespit edilmiş ise sizlere sunulan raporlarda ifade edilen eksikliklerin belirtilen kapatma süreleri içerisinde düzeltilmesi sağlanmalıdır.

Periyodik Kontrol Süresi ve Raporu

Asansörler  ilgili yönetmeliğe ve standartlara göre yılda 1 defa periyodik kontrolleri yapılır.Yapılan bu kontroller sonucunda rapor hazırlanır.