İnsan ve Yük Asansörü Periyodik Kontrol Muayenesi

İnsan ve Yük Asansörü Periyodik Kontrol Muayenesi

Gelişen teknoloji ile birlikte insan asansörleri daha çok insanı daha hızlı taşımaktadır. İnsan asansörleri bilindiği gibi konutlarda ve iş merkezlerinde kullanılır. Elektrikli veya hidrolik ve mekanik sistem olarak çalışan insan taşıyan asansörlerin hızları ise 0.15 m/sn’ den 2.5 m/sn’ye kadar farklılık göstermektedir. Günümüz teknolojisinde göre ve ilgili yasal mevzuatlara göre tasarlanan asansörlerin hızları değişiklik göstermektedir.

Yüksek katlı binalarda olmaz sa olmaz olan insan asansörleri büyük kolaylık sağlamaktadır. İnsanların konforlu ve hızlı bir şekilde evine yada iş yerine ulaşmasını sağlayan insan asansörlerinin mutlaka bakım ve kontrolleri yapılmalıdır. Periyodik kontrolü yapılan insan asansörlerinin güvenliği alınmış olduğu gibi kontrollerin yapılması yasal bir zorunluluktur.

İnsan asansörleri “Asansör işletme, bakım ve periyodik kontrol yönetmeliği” ne tabiidir. Bu yönetmelikte belirtilen ilgili maddelere göre Asansörleri kontrolleri yapılmalıdır.

Femko, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği insan asansörü kontrolleri sonucu tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları rapor halinde sizlere sunarak, olası bir tehlikeli olayın engellenmesi ve yasal gerekliliklerinizi sağlamanız adına sizlere yardımcı olur.

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Bu Yönetmeliğin amacı; insanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere işletme, bakım, periyodik kontrol, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi, denetim, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kuralları belirlemektir.

ASANSÖR PERİYODİK KONTROLÜ İÇİN TIKLAYIN