Atex Belgesi Exproof Ürünler

Atex Belgesi Exproof Ürünler

ATEX Belgesi 2014/34/AB ( ex. 94/9/EC ATEX 95 Belgesi – 99/92/EC ATEX 137 Belgesi )

Muhtemel patlayıcı ortamlarda çalışan teçhizat ve sistemlerle ilgili olup 2014/34/AB (ex. 94/9/At) direktifi şekilinde geçmektedir. Atex Atmospher ve exposible kelimesinin kısaltılmış halidir. Temmuz 2003 itibariyle, AB kuruluşları patlayıcı atmosfere sahip alanlarda patlama riskine karşı çalışanları korumak için direktifler oluşturmuşlardır. İki ATEX direktifi (üreticiler için bir ve ekipman kullanıcı için bir adet) vardır:

ATEX 95 Ekipman Direktifi 2014/34/EU (ex. 94/9/EC), Ekipman ve potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış koruyucu sistemler ile ilgilidir.
ATEX 137 İşyeri Direktifi 2014/34/EU (ex. 99/92/EC), patlayıcı ortamlarda risk altında potansiyel işçilerin sağlık ve güvenlik korumalarını artırmak için minimum gereksinimler ile ilgilidir.

ATEX 95’in amacı; yönetmelik kapsamına giren muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizatın ve koruyucu sistemlerin güvenli olarak piyasaya arzı için gerekli emniyet kuralları ile uygunluk değerlendirme prosedürlerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Kapsamı ise yanıcı gazların, buharların, dumanların ya da tozların mevcudiyetiyle ortaya çıkan muhtemel patlayıcı ortamda kullanılabilecek ekipman ve koruyucu sistemlerdir.

ATEX 137 ise; Birçok endüstriyel işlemlerde tozların, yanıcı gazların ve sıvıların varlığı nedeniyle patlama riski oluşabilmektedir. Üretici veya operatör olarak, patlama riskini değerlendirmek ve patlamalardan korunmak için yeterli önlemlerin uygulanması kapsamında2014/34/eu (ex. 99/92/EC) Atex 137 Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Direktifi uygulanmalıdır.

ATEX talimatındaki gerekli koşulları yerine getiren, CE markası sahibi üretici firmalar, ex-proof ürünlerini Avrupa’nın her yerinde ek bir yükümlülüğe tabi olmadan rahatlıkla satabilirler. Femko Belgelendirme, ATEX Belgelendirme işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunmaktadır.