Asansör CE Belgesi Veren Firmalar ve Kuruluşlar

Asansör CE belgesi bür ürünün Avrupa birliğinin hazırlamış olduğu direktiflere uyduğunu ve Avrupada serbest dolaşım hakkına sahip olduğunu gösterir. “Conformite European” kelimelerinin kısaltılmışı olan CE ürünlerinizde bulunduğunda Avrupa mevzuatlarına uygun olduğunu gösterir.

CE belgesi taşımayan asansör ve güvenlik aksamları Avrupaya giriş dahi yapamazlar. Avrupa birliği ülkelerinin bu CE belgesi ile hazırlamış olduğu direktif tamamen tüketiciyi korumaya, sağlık ve güvenliğin korunması amacıyla hazırlanmıştır. Marka görevi görmeyen CE işareti ürünlerde kaliteli ve yüksek standartlarda ürünler olduğunu gösterir.

Asansör CE Belgesi Veren Kuruluşlar ve Firmalar

Asansör imalatçıları ve montajcıları asansörleri için CE belgesi almak istiyorlarsa mutlaka CE belgesi veren firmalara ve kuruluşlara başvurmalıdırlar. Asansör CE belgesi veren firma ve kuruluşlar kesinlikle Türkak tarafından “Onaylanmış Kuruluş” lar olmalıdır. Onaylanmış kuruluşlar bünyesinde barındırdığı mühendisler ile Asansör firmalarına asansör ve güvenlik aksamları ürünlerine CE belgesi alabilir.

Onaylanmış kuruluşlar CE belgesini asansör firmalarına verebilmeleri için mutlaka Avrupa birliğinin hazırlamış olduğu direktiflere ve bu direktifler çerçevesinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının buna göre hazırladığı 2014/33/AB yönetmeliğine uymalıdırlar. Asansörler ve asansörlerin güvenlik aksamları yönetmeliğe uygun olarak üretildiyse ve onaylanmış kuruluşlar tarafından kontrol edilip uygunluğu sağlandı ise ürünler ile ilgili CE belgesi hazırlanır ve ürünlere CE işareti iliştirilir.

Asansör yönetmeliğinin amacı, “asansörler ve asansörlere ait asansör güvenlik aksamlarının karşılamaları gereken temel sağlık ve güvenlik gereklerini, bu ürünlerle ilgili piyasaya arz koşulları ile piyasa gözetimi ve denetimi esaslarını belirlemektir.”

İmalatını ve montajını yaptığınız ürünleriniz için CE belgesi almak ve CE işareti koymak istiyorsanız mutlaka Onaylanmış kuruluşumuz olan Femko ile iletişime geçebilirsiniz. Femko bünyesinde barındırdığı mühendis kadrosu ile siz değerli müşterilerimize CE belgesi hizmetlerinde yardımcı olmaktadır.