Asansör Modül B Belgesi

Asansör Modül B belgesi, Asansörün tasarımı ile ilgili bir modüldür. Asansörlere CE işareti konulabilmesi için alınan B modülü, E modülü ile birlikte en çok tercih edilen modüldür. Uygunluk değerlendirme modülü olan Modül B için AT Tip incelemesi yapılmaktadır.

Onaylanmış kuruluş tarafından yapılan Modül B belgesi işlemi hazırlanması ve asansör ruhsatına işlenmesi imalatçıyı ilgilendirmez. Modül B, Onaylanmış kuruluş tarafından AT Tip incelemesi yapılarak dosyaya eklenir. AT Tip incelemesi Asansörün tasarımının ilgili yönetmelikte belirtilen teknik mevzuata uygun olduğunu belirlemektedir.

Modül B için AT Tip incelemesi belli aşamalardan geçmektedir. AT Tip’in genel olarak bir açıklaması hazırlanır, Asansörün devre şemaları, parçaları, tasarımı, üretim çizgisi ve çalışması ile ilgili tanımı ve ayrıntıları hazırlanır. Ayrıca muayene sonuçları, test raporları ve hesaplamaları ile ilgili açıklamalar gibi işlemler uygulanır.

Onaylanmış kuruluş ise Modül B için Teknik dosya incelemesi, örnek numune incelemesi, Standartlara uygunluğu belirlemesi, test ve muayeneleri yapması, testleri başvuru sahibi ile yapması gibi işlemleri uygulamaktadır.

Femko Belgelendirme, 2014/33/AB Asansör Yönetmeliği kapsamında, alanında uzman mühendis kadrosu ve sektör tecrübesiyle, Asansör Modül B Belgesi için AT Tip incelemesi hazırlayarak sizlere profesyonel hizmet sunmaktadır.