Alçak Gerilim Ekipmanları EAC Belgesi

Alçak Gerilim Ekipmanları EAC Belgesi

Alçak gerilim elektriğine ev ve iş yerlerinde kolaylıkla erişilebilir. Ana hattan sigortaya gelen elektrik priz ve lamba anahtarlarına gitmektedir. Ev ve iş yerlerindeki bu elektriğe alçak gerilim elektriği denir. Alçak gerilim elektriği ise alçak gerilim ekipmanları ile kontrol edilmektedir. Kontrol edilen bu elektrikten elektrikle çalışan aletler kullanılır. Elektrik aletleri üretiminde belli kalite ve standartları yakalamak zorundadır.

EAC belgesi kapsamında Alçak gerilim ekipmanlarının standartlarını belirleyen teknik reglament TR CU 004/2011 dir. Bu teknik regülasyon düzenlemesine göre Gümrük birliği mevzuatında 18 kasım 2010 tarihinde Rusya, Kazakistan ve Belarus ülkelerinin ilgili bakanlıkları bir araya gelip bu kuralları oluşturmuştur.

Bu teknik düzenleme ile alçak gerilim ekipmanlarının uygunluğunu belirlemek ve EAC sistemi kapsamındaki ülkelerde serbest dolaşımını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

Gümrük birliğinin bu teknik düzenlemesi insan hayatını, sağlığını, malını korumak, ve tüketicilerin güvenliği ile ilgili yanıltıcı eylemleri engellemek amacıyla alçak gerilim ekipmanlarının uygunluğunu denetlemesini belirlemektedir.

Teknik Reglament TR CU 004/2011

Alçak gerilim ekipmanları imalatçısı TR CU 004/2011 teknik regülasyonu çerçevesinde ürünlerini tasarlamalı ve üretmelidir.

İmalatçı firmalar alçak gerilim ekipmanlarına alacakları belgelendirme akredite muayene kuruluşu tarafından yapılmalıdır. İmalatçı firma sahibi yada yetkilisi gerekli olan belgeler ışığında akredite bir kuruluşa başvurarak belgeyi alabilir.

Belgelendirme kuruluşu, alçak gerilim ekipmanlarını test laboratuvarında test ve incelemelerini yaparak uygunluğunu denetler. Belgelendirme firması imalatı yapılan ürün örneklerinin uygunluğunu gümrük birliğinin teknik güvenlik düzenlemesinin güvenlik gereksinimlerini baz alarak alçak gerilim ekipmanları için belgelendirme işlemini hazırlar.

Alçak gerilim ekipmanları için hazırlanan sertifika en fazla 5 yıl süreye kadar alınabilir.

Alçak Gerilim Ekipmanları

Alçak gerilim ekipmanlarının EAC sistemi kapsamında TR CU 004/2011 teknik regülasyonuna göre sertifikanın alınmasının sebebi gümrük birliği kapsamında bulunan ülkelerin piyasasına arz edilecek ürünlerin güvenlik gereksinimlerini karşılamayan düşük voltajlı ekipmanları sınırlandırmak ve serbest dolaşımını yasaklamak için tüm önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Femko belgelendirme, TR CU 004/2011 teknik regülasyonu kapsamında ve EAC sistemi kapsamında firmalara profesyonel hizmetler sunmaktadır.