Çocuk ve Gençler İçin Tasarlanmış Ürünler – EAC Belgesi

Çocuk ve Gençler İçin Tasarlanmış Ürünler – EAC Belgesi

Çocuklar ve gençler sosyal ve fiziksel çevrelerinde etkili bireylerdir. Bu bireylerin topluma kazandırılması ve sağlıklarının önemli derecede korunması çok önemlidir. Günümüzde çocuk ve gençler için iğneden ipliğe kadar her şey üretilebilmektedir. Teknolojik ürünlerden oyuncaklara, tekstil ürünlerinden mobilya ürünlerine kadar her şey üretilmektedir. Dünyada ve EAC sistemi kapsamında üretilen çocuk ve genç ürünler belli kalite ve standartlara göre imal edilmelidir.

Çocuk ve Gençler İçin Tasarlanmış Ürünler

Çocuklar ve gençler için üretilen ürünler dünyada olduğu gibi EAC sistemi kapsamında bulunan Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan gibi ülkelerde de çok önemlidir. Bu ülkelere yapılacak ürün ithalat ve ihracatında bazı standartlar getirilmiştir. Bu standart TR CU 0072011 – Çocuk ve Gençler İçin Tasarlanmış Ürünler için hazırlanmış teknik düzenlemedir. Bu teknik düzenlemeye göre Çocuklara ve gençlere yönelik ürünlerin güvenliği hakkında, Belarus cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti ve 18 Kasım 2010 Rusya Federasyonu’ndaki teknik düzenlemelerin ortak ilkeleri ve kuralları ile ilgili teknik regülasyon hazırlanmıştır.

Bu düzenleme çocukların ve gençlerin kullanacağı tüm ürünleri içermektedir. Bu ürünler şöyledir; Okul malzemeleri, süt emzikleri, emzikler, tabaklar, çatal bıçak takımı, sıhhi ve tuhafiyeler, diş fırçaları, giysi, tekstil malzemeleri, deri ve kürk, triko ve mamul tekstil ürünleri, ayakkabı, deri ürünleri bebek arabası, bisikletler, kitap, dergi, spor ürünleri, kozmetik ürünler, oyuncaklar, ve diğer tüm ürünler için geçerlidir.

Teknik Reglament TR CU 0072011

Bu teknik düzenlemeler gümrük birliği üye devletleri uyarınca baz alınarak ürünleri denetlemekte ve girişine izin vermektedir. TR CU 0072011 teknik düzenlemesine göre Çocuk ve Gençler İçin Tasarlanmış Ürünler için belge almak isteyen firmalar Onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdır. İmalatçı sahibi veya yetkilendirilmiş kişiler tarafından gerekli belgeler ışığında başvurularını gerçekleştirmelidir. Akredite muayene kuruluşu örnek numune alarak gerekli testleri laboratuvar’larda yaparak raporu hazırlar.

TR CU 0072011 teknik regülasyonuna göre alınan belge firmalar için 5 yıl süre ile geçerlidir.

Femko belgelendirme, TR CU 0072011 teknik regülasyonu kapsamında ve EAC sistemi kapsamında firmalara çocuk ve gençler İçin tasarlanmış ürünler için profesyonel hizmetler sunmaktadır.