Kozmetik ve Parfümeri Ürünler EAC Belgesi

Kozmetik ve Parfümeri Ürünler EAC Belgesi

Kozmetik ve parfümler insanların kişisel temizlik ve güzel görünmek için kullandığı maddelerdir. Tarih boyunca insanoğlu tarafından kullanılan bu ürünlerin insanlar açısından zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle bu ve bu tip ürünlerin kontrolü mutlaka sağlanmalıdır. Belli bir kalite seviyesinde olması gereken kozmetik ürünleri genellikle kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Son yıllarda erkeklerinde kullandığı kozmetik ürünleri belli kalite ve standartlarda olmalıdır. Türkiye Avrupa standartlarına uygun olarak hareket etmektedir. Her bölgenin ve gümrüğün kendine özel kuralları bulunmaktadır.

Bu bölgelerden biri de EAC sistemi kapsamında bulunan Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve belarus ülkelerinde geçerlidir. EAC sisteminde bulunan bu ülkelerin gümrüklerinde geçebilmek için standartlar uymalıdır. Kozmetik ve Parfümeri ürünler için hazırlanan teknik düzenleme TR CU 009/2011 düzenlemesidir. Bu düzenleme sayesinde imalatçı firmalar ürünlerini bu teknik regülasyonlar çerçevesinde üretmeli ce EAC işaretini iliştirmelidir.

Kozmetik ve Parfümeri Ürünleri EAC Belgesi

EAC sistemi kapsamında hazırlanan teknik düzenleme, insan sağlığını, yaşamını koruma, çeşitli hastalıkların önüne geçme, tanı ve tedavisinde kullanılan ürünler için geçerli değildir.

EAC bölgesine yapılacak ticaretlerde mutlaka bu standartlara uygun kozmetik ve parfüm ürünleri üretmeli ve muayene kuruluşlarından onay almalıdır.

Türkiye’de bulunan imalatçı firmalar TR CU 009/2011 standartlarına uygun hareket ederek ürünlerini EAC sistemine uygun halet getirmelidir. İmalatçı firmalar bunun için onaylanmış kuruluşlara başvuru yaparak ürünleri için belgelendirme isteyebilir.

TR CU 009/2011

Onaylanmış kuruluşa başvurmak için imalatçı firma yada yetkilisi gerekli belgeler ile akredite muayene kuruluşuna başvurarak ürünleri için uygunlu kontrolü yaptırarak belgeyi alabilirler. İmalatçı firma gerekli belgeler, ürüne ait numuneleri onaylanmış kuruluşa verdikten sonra muayene kuruluşu gerekli testleri yaparak Kozmetik ve Parfümeri ürünler için sertifika hazırlamaktadır. EAC sertifikası kapsamında imalatçı firma ürünlerine belgelendirme yaparak ürünlerini EAC bölgesinde üye ülke pazarlarına arz edebilir.

Femko belgelendirme, TR CU 009/2011 teknik Kozmetik ve parfümeri ürünler ve AC sistemi kapsamında firmalara profesyonel hizmetler sunmaktadır.