Makina ve Teçhizatlar EAC Belgesi

Makina ve Teçhizatlar EAC Belgesi

Makineler herhangi bir enerjiyi istenilen farklı bir enerji türüne çeviren ve ortaya çıkan bu güçten yararlanmak için çeşitli teçhizatlar kullanılarak kullanılmasını sağlamaktadır. İnsan ve hayvan gücünün yetmediği yerlerde kullanılması için tasarlanmıştır. Her sektörde binlerce firma makine ve teçhizatları kullanarak imalat yapmaktadır. Üretime ve topluma katkı sağlayan makine teçhizatlar belli kalite ve standartları yakalamış olmalıdır.

TR CU 0102011 – Makina ve Teçhizatlar

Makina ve Teçhizatlar insanların kullanımında tehlike arz ettikleri için mutlaka standartlara uygun olarak üretilmelidir. Bu standartlar her ülkeye ve her birliğe göre farklılıklar göstermektedir. Örnek olarak ülkemizde makine ve teçhizatlar CE standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Rusya bölgesinde ise yani EAC sistemi kapsamında bulunan Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Ermenistan ülkelerin de geçerli olan EAC standartları geçerlidir. Bu ülkelere ithalat ve ihracat yapacak firmalar mutlaka EAC sistemindeki teknik düzenlemelere uygun olarak imalat yapmalı ve uygunluk belgesi almalıdır.

TR CU 0102011 – Makina ve Teçhizatlar Teknik Düzenlemesi

Bu teknik düzenleme, EAC kapsamındaki gümrük birliği’nin tek gümrük bölgesinde, makine ve taçhizatlar için geliştirme (tasarım), imalat, montaj, devreye alma, işletme, depolama, nakliye, satış için makinelerin ve teçhizatların uygulanması için tek tip gereklilikler oluşturmak amacıyla geliştirilmiştir. Gümrük Birliği’nin tek gümrük bölgesinde dolaşıma sokulan makine teçhizatın serbest dolaşımının sağlanması amacıyla 18 Kasım 2010 tarihinde Belarus Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’ndaki Birleşik İlkeler ve Teknik düzenleme kuralları Anlaşması uyarınca geliştirilmiş ve ortaya çıkartılmıştır.

TR CU 0102011 Makine ve Teçhizatların Amacı

Bu teknik düzenlemenin amacı İnsanların, hayvanların ve doğanın korunmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Ayrıca makine ve teçhizatların belli kalite ve standartlara uygunluğunu sağlamaktır.

Türkiye’deki ve dünyadaki tüm firmalar imalatını yapacakları makine ve teçhizatları için TR CU 0102011 teknik düzenlemesine göre imalat yapmalıdır. Bu teknik düzenlemeye göre imalat yapacak firmalar EAC sertifikasına sahip olur.

TR CU 0102011 teknik düzenlemesine göre imalat yapacak firma sahibi ya da firma tarafından yetkilendirilmiş şahıslar tarafından Onaylanmış kuruluşa başvurarak belgesini almalıdır. Onaylanmış kuruluşlar firmalardan numune alarak gerekli testleri yaparak rapor hazırlar. Ürün TR CU 0102011 teknik düzenlemesine uygun ise onaylanmış kuruluş firmaya EAC sertifikası düzenler. Firmalar da bu belge ile ürünlerini EAC sistemi kapsamında piyasaya arz edebilir.

Femko belgelendirme, TR CU 0102011 teknik düzenlemesi kapsamında makine ve teçhizatları için müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.