Yağ ve Petrol Ürünleri EAC Belgesi

Yağ ve Petrol Ürünleri EAC Belgesi

Yağ ve Petrol Ürünleri EAC Sertifikası

Yağ ve petrol ürünleri rafinelerde ayrıştırılarak günlük yaşamımızda kullanılması için hazırlanan ürünlerdir. Yağ ürünleri gıda sektöründe, makine sektöründe, araç sektörü olmak üzere bir çok sektörde kullanılmaktadır. Petrol ürünleri ise genellikle enerji alanlarında kullanılması için ortaya çıkartılmaktadır.

Dünyada bir çok bölgede şirketler bu ürünlerin üretilmesi, saklanması, taşınması, piyasaya arz edilmesi ve serbest dolaşımını sağlamak amacıyla belirlenen standartlara uygun olarak üretmektedir. Bu bölgelerden biri de EAC bölgesidir. EAC bölgesinde bulunan ülkelerin yağ ve petrol ürünlerinin serbest dolaşımını sağlamak için TR CU 0242011 teknik düzenlemesini ortaya çıkartmıştır. Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerin ilgili bakanlıkları tarafından hazırlanan TR CU 0242011 teknik düzenlemesine uygun olarak yağ ve petrol ürünlerinin üretilmesini sağlamaktır.

TR CU 0242011 Teknik Düzenlemesi

TR CU 0242011 teknik düzenlemenin amacı insanların sağlığını korumak, yanlış yönlendirmeleri engellemek için yağ ve petrol ürünlerinin standartlarını belirler.

TR CU 0242011 teknik düzenlemesine göre yağ ürünleri Ayçiçek yağı, zeytin yağı, fındık yağı, avokado yağı, ceviz yağı, soya yağı, tereyağı, mısır yağı gibi gıda sektöründe kullanılan yağlardır. Petrol ürünlerinde çıkan ürünler ise benzin, mazot, katran, gaz yağı, fuel oil, asfalt, sıvılaştırılmış petrol gazı, petro kimyasal plastik ürünlerdir.

Yağ ve petrol ürünlerini çıkartan ve satışı için TR CU 0242011 teknik düzenlemesine uygun olarak paketleyen, serbest dolaşmasını sağlayan, firmalar EAC bölgesi kapsamındaki ülkelere ürünleri arz edebilir.

Yağ ve petrol ürünlerinin EAC bölgesi kapsamında bulunan ülkelerde serbest dolaşmasını sağlamak için TR CU 0242011 teknik düzenlemesine göre uygunluk belgesi alınması gerekmektedir. EAC gümrük birliği kapsamındaki ülkeler EAC sertifikası ve EAC deklerasyonu ile yağ ve petrol ürünlerinin satışına izin vermektedir. Bu nedenle yağ ve petrol ürünleri sertifikası için Onaylanmış kuruluşlara başvuruda bulunmalıdır.

Onaylanmış kuruluşlar firmaların gerekli belgeler, raporlar ve numune başvuruları ile gerekli testleri yaparak firmalar için sertifika düzenler.

Onaylanmış kuruluşlar TR CU 0242011 teknik düzenlemesi kapsamında firmalara her yağ ve petrol ürünü için 5 yıl süreye kadar belge düzenlemektedir. Sertifikasını alan her firma ürünlerini EAC sistemi kapsamında bulunan ülkelere arz edebilir.

Femko belgelendirme, TR CU 0242011 teknik düzenlemesi kapsamında yağ ve oetrol ürünleri için firmalara profesyonel hizmetler sunmaktadır.