EN IEC 60335-2-5 Bulaşık Makinesi LVD Testi

EN IEC 60335-2-5 Bulaşık Makinesi LVD Testi

Bulaşık Makinesi – LVD Testi

Bu Uluslararası Standard, bulaşıkları, çatal bıçak takımını ve diğer mutfak gereçlerini yıkamak ve durulamak için tasarlanmış, tek fazlı cihazlar için nominal gerilimi 250 V’yi ve diğer cihazlar için 480 V’yi geçmeyen ev ve benzeri kullanımlar için elektrikli bulaşık makinelerinin güvenliği ile ilgilidir.

Normal ev ve benzeri kullanımlar için tasarlanan ve aynı zamanda dükkanlarda, hafif endüstride ve çiftliklerde de kullanılabilecek cihazlar bu standardın kapsamındadır.

Ancak, cihazın ticari amaçlar için kullanılan bulaşıkları, çatal bıçak takımını ve diğer mutfak gereçlerini yıkamak ve durulamak için profesyonel olarak tasarlanması durumunda, cihaz sadece ev ve benzeri kullanımlar için tasarlanmış olarak kabul edilmez.

Bu standard, evdeki herkes tarafından karşılaşılan cihazlar tarafından sunulan ortak tehlikelerle ilgilidir. Ancak, genel olarak, cihazı güvenli bir şekilde kullanmalarını engelleyen

  • Fiziksel, duyusal veya zihinsel yetenekleri veya
  • Deneyim ve bilgi eksikliği olan
  • Gözetim veya talimat olmadan güvenli bir şekilde kullanamayan kişiler (çocuklar dahil) ve cihazla oynayan çocuklar dikkate alınmamaktadır.

Not: Araçlarda veya gemi veya uçakta kullanılmak üzere tasarlanmış cihazlar için ek gereksinimler gerekebilir.

  • Birçok ülkede ulusal sağlık otoriteleri, iş güvenliği koruma sorumluları, ulusal su kaynakları otoriteleri ve benzeri otoriteler tarafından ek gereksinimler belirlenmektedir.

Not: Bu standart, ticari elektrikli bulaşık yıkama makineleri (IEC 60335-2-58), endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar ve aşındırıcı veya patlayıcı bir atmosferin varlığı gibi özel koşulların bulunduğu yerlerde kullanılmak üzere tasarlanan cihazlar için geçerli değildir.

IEC EN 60335-2-5

Elektrikli bulaşık makineleri, evlerde veya ticari işletmelerde kullanılan, bulaşıkları yıkamak ve kurutmak için tasarlanmış ev aletleridir. Bu cihazlar, su püskürtme kolları ve deterjan dispenserleri gibi bileşenleri ile bulaşıkları temizler ve ardından suyu boşaltır.

Femko Test Laboratuvarı gibi akreditasyonlu test laboratuvarları, bulaşık makinesi üreticileri tarafından üretilen cihazların 2014/35/AB Yönetmeliği ile uyumlu olduğunu doğrulamak için çeşitli testler yaparlar. Bu testlerin amacı, bulaşık makinesinin insan sağlığına, güvenliğine ve çevreye uygun olduğunu belirlemektir.

EN 60335-2-5 standardı, bulaşık makinelerinin güvenlik gereksinimlerini ve test yöntemlerini belirler. Bu standart, bulaşık makinelerinin güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için çeşitli testlerin yapılmasını gerektirir. Bu testlerin bazılarına örnek vermek gerekirse;

  • Yalıtım direnci testi: Elektrikli bileşenlerin izolasyon direncinin ölçülmesi.
  • Yük testi: Bulaşık makinesine tam yükte yüklenerek test edilmesi.
  • Su yalıtım testi: Bulaşık makinesinin su kaçırıp kaçırmadığının test edilmesi.
  • Mekanik testler: Bulaşık makinesinin dayanıklılığının test edilmesi.
  • Elektromanyetik uyumluluk testi: Bulaşık makinesinin elektromanyetik parazitleri önlemesi gerekmektedir.
  • Güvenlik testleri: Bulaşık makinesinin çalışması sırasında güvenli olup olmadığının test edilmesi.

Bu testlerin sonucunda, bulaşık makinesi üreticileri Bulaşık Makinesi CE Belgesi alarak ürünlerinin Avrupa Birliği piyasasında satışa sunmaları mümkün olur. CE belgesi yani firmaların AB Uygunluk Beyanları, ürünlerin güvenlik, sağlık ve çevre koruması ile ilgili tüm gereksinimleri karşıladığını doğrular.

Test Başvurularınız İçin;

Femko, EN 60335-2-5 standardına göre bulaşık makineleri için test hizmeti sunmaktadır. Test başvurusu için, info@femko.com.tr adresine e-posta göndererek veya 05326318800 numaralı telefon üzerinden direkt irtibata geçebilir ve iletişim sağlayabilirsiniz. Femko, genel olarak LVD ve EMC testlerinizin planlanması, uygulanması ve raporlanması konusunda uzmanlaşmış kadrosuyla, EN ISO/IEC 17025 standardı kapsamında Türkak Akrediteli bir test laboratuvarıdır.