Avrasya Uygunluk Belgesi / Sertifikası

Avrasya Uygunluk Belgesi / Sertifikası

Avrasya uygunluk belgesi Rusya ile ortaya çıkan Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan’ın katılımı ile devam eden bir belgelendirmedir. EAC belgesi olarak bilinen Avrasya uygunluk sertifikası üye ülkelere yapılacak bürokratik engelleri kaldırmak amacıyla ortaya çıkartılmıştır. Daha öncesinde GOSTR olarak bilinen EAC sertifikası Gümrük birliği (TR CU) tarafından yenilenmiştir. Avrasya ekonomik topluluğu komisyonunun 293 sayı 25 aralık 2012 tarihli kararı ile Rusya ve diğer üye ülke gümrüklerinde EAC belgesi uygulanmaya başlanacaktır. 2013 yılından bu güne kadar ve bundan sonra uygulanmaya başlamıştır.

Avrasya uygunluk belgesi gümrüklerde uygulanabilmesi için teknik regülasyonlar çerçevesinde uygulanmaya başlamıştır. Teknik regülasyon (yönetmelik)’ler çerçevesinde yasallaşan EAC belgelendirme sistemi gümrük birliği ülkelerin ithal ettiği ürünler ve bu ülkelere ihracat yapmak isteyen firmalar için gerekli olan bir belgelendirmedir.

Avrasya Uygunluk Belgesi

Avrasya uygunluk belgesi, EAC yetkili kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. EAC için yetkili kuruluşlar fabrika denetimi ve ürün numune testi gibi zorunlu olan işlemleri yapmaktadır. Her ürün için ayrı bir teknik regülasyon oluşturulduğu için EAC için belgelendirme sağlayan yetkili kuruluşlar teknik regülasyonları baz alarak firmalara Avrasya uygunluk belgesini sağlamaktadır.

EAC için uygunluk belgesi sağlayan firmalar EAC belgesini firmaların ihtiyacı üzerinde 1 ve 5 yıl aralarındaki sürelerde vermektedir. EAC belgesi için firma sahibi yada firma tarafından yetkilendirilmiş kişi yada kişilerce başvuru yapılabilir. EAC belgesi alan her firma standartları belirtilen EAC logosunu ürünlerine iliştirebilir.

Avrasya Uygunluk Sertifikası

Ürünler GTIP (Gümrük tarife istatistik pozisyonu) ile belirlenen ürün listesine bakılarak EAC sertifikası veren kuruluşlarca belgelendirme işlemi yapmaktadır. EAC yetkili kuruluşları zorunlu yada zorunlu olmayan ürünler EAC sertifikası düzenlemektedir. Femko belgelendirme Avrasya uygunluk belgesi için uzman ekip ve mühendis kadrosu ile firmalara profesyonel hizmetler sunmaktadır.