Basınçla Çalışan Ekipmanlar Kaplar EAC Belgesi

Basınçla Çalışan Ekipmanlar Kaplar EAC Belgesi

Basınçla Çalışan Ekipmanlar Kaplar

Basınçlı kap ve ekipmanlar sanayi de çok yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Her sektörde farklı kullanım alanlarında kullanılan basınçlı kap ve ekipmanlar ile üretim, depolama, ölçüm ve dağıtımında kullanılmaktadırlar. Basınçla çalışan kap ve ekipmanlar katı, sıvı, gaz ve hava gibi maddelerin işlenmesi için endüstriyel alanlarda kullanılması için tasarlanmıştır. Kullanım alanlarına göre farklı tip, büyüklük ve kapasitede imalatları yapılmaktadır.

Basınçla çalışan ekipmanlar ve kaplar uzun süre çalıştıkları için zamanla sorun çıkartabilirler. Bu sorunlar genellikle büyük olduğu insan can ve mal kayıpları yaşatabilmektedirler. Basınçlı kaplar  ve ekipmanlarda ortaya çıkan sorunlar en ufağı bir bomba etkisi oluşturabilir. Bu nedenle Basınçla çalışan kap ve ekipmanların ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olarak imalatı yapılması gerekmektedir. Bu yasa ve yönetmelikler her ülkede farklıdır. Bunlardan biride EAC gümrük birliği kapsamında bulunan ülkelerdir.

TR CU 0322013 Teknik Düzenlemesi

Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkeleridir. Bu ülkelerin ilgili bakanlıkları bir araya gelip EAC sertifikasını ortaya çıkarttı. Bu sertifika EAC gümrük birliğinde üretilen ve bu ülkelere ihraç edilecek ürünler ile ilgili standartları belirlemektedir. Bu standartlardan bazıları da basınçla çalışan ekipmanlar ve kaplar için geçerlidir. Basınçla çalışan ekipman ve kaplar için TR CU 0322013 teknik düzenlemesi hazırlanmıştır.

TR CU 0322013 teknik düzenlemesinin amacı basınçla çalışan ekipmanlar ve kaplar için imalatından sertifikalaştırılmasına kadar güvenliklerini belirler.  Basınçla çalışan ekipman ve kapların imalatı yapan firmalar EAC gümrük birliğinde bulunan ülkelere ürünlerini sokabilmesi için TR CU 0322013 teknik düzenlemesine uygun olarak imalat yapmalı ve bir onaylanmış kuruluşa sertifika hazırlatmalıdır.

Onaylanmış kuruluşa firma sahibi ya da yetkilisi tarafından gerekli belgeler, teknik dosya ve numune örnekleri başvurulur. Onaylanmış kuruluş TR CU 0322013 teknik düzenlemesini baz alarak imalatçı firmanın başvurusunu ve numunelerinin testlerini yaparak uygunluğunu denetler. Denetlemeler sonucunda TR CU 0322013 teknik düzenlemesine uygun olan basınçlı ekipmanlar ve kaplar için sertifika düzenler.

İmalatçı firmalar bu sertifika ille ürünlerini EAC gümrük birliği kapsamında bulunan ülkelere pazarlayabilirler.

Femko belgelendirme, TR CU 0322013 teknik düzenlemesi kapsamında Basınçla çalışan ekipmanlar kaplar için müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.