Vinç CE Belgesi

Vinç CE Belgesi

Vinç, çok ağır yükleri kaldırabilen bir makinadır. Onlarca insanın bir araya gelip yapamayacağı işleri çok kısa bir süre zarfında yapan makinadır. Vinç makinasının ucuna bağlanan yük vinç tarafından kaldırılarak istenilen yere götürülür. Benzin ve mazot gibi yakıtlar ile çalışan vinçler her sektörde kullanım lanı değişmektedir.

Ağır ve işleri yapan vinç makinaları belli standartlarda üretilmediğinde insanların ve hayvanların canlarını tehlikeye attığı gibi çevreye de zarar verebilir. Bu nedenle bu makinalar belli kalite ve standartlara uymak zorundadırlar. Geçmişte bir çok insanın hayvanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan makinaların üretimi için belli standartlar oluşturulmuştur.

Vinçler için Avrupa birliği tarafından tehlikeli sınıfa girdiği için 2006/42/EC makina direktifi hazırlanmıştır. Ülkemizde de makina üreticileri Avrupada faaliyet gösterebilmeleri için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanmış 2006/42/AT Makina Emniyet Yönetmeliği hazırlanmıştır. Vinç makinası üreticileri bu yönetmeliğe uyarak ürettikleri makinalar için CE belgesi almalıdırlar. CE belgesi makinalar ve diğer ürünler için alındığında Avrupada ve ülkemizde serbestçe satışa sunulabilir. Onaylanmış kuruluşlardan CE belgesi hizmeti alan firmalar ürünlerine CE işareti iliştirebilir.

CE işareti almak yasal bir zorunluluk olduğu gibi belli yüksek standartlarında ürünü olduğunu gösterir. CE işaretine sahip olan ürünler temel sağlık ve güvenlik şartlarını karşılayan ürünler olduğunu gösterir. CE işareti almak için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Onaylanmış kuruluşlara başvurmalısınız. Onaylanmış kuruluşa başvurmanız halinde gerekli incelemeler ve testler yapıldıktan sonra CE belgesi alabilirsiniz.

Onaylanmış Kuruluş olan Femko Belgelendirme, 2006/42/EC direktifi baz alınarak hazırlanan 2006/42/AT Makina Emniyet Yönetmeliği kapsamında, alanında uzman mühendis kadrosu ve sektör tecrübesi ile Vinç CE belgesi için, Makina Güvenlik Testleri, Teknik Dosya Denetimleri ve CE Belgelendirme işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunmaktadır.