EAC Belgelendirme Kuruluşları

EAC Belgelendirme Kuruluşları

Rusya öncülüğünde kurulan Avrasya Ekonomik birliği kararı ile gümrüklerde uygulanacak EAC sistemini devreye aldı. Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan’ında üye olduğu bu birlikte oluşturulan komisyonun kararı ile bu ülkelere yapılacak ihracatlar da sanayi ve tüketici ürünleri için EAC belgesi alımı zorunlu hale getirildi. Eski adı ile GostR olan EAC belgesi ile firmalar ürünleri için her ülkenin belirlediği standartlara uyarak üretim yapar ve bu ülkelerin pazarlarında ürünlerini satışa sunabilir.

EAC Sistemi 2010 yılında gümrük birliği komisyonu kararı ile ortaya çıkmış oldu. Gümrük birliğinde uygulanacak EAC belgelendirme işlemi Avrasya ekonomik topluluğu komisyonu’nun 293 sayı ve 25 aralık 2012 tarihli kararı ile EAC belgesi ve EAC deklerasyonu teknik reglament’ler (yönetmelikler) belirlenerek yasal hale geldi. 2013 yılının başında gümrüklerde uygulanmaya başlanmıştır.

EAC Belgelendirme Kuruluşları

Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerinin gümrüklerinde uygulanmaya başlanan EAC belgelendirme işlemi için akredite muayene kuruluşları aracılığı ile alınmaktadır. Akredite muayene kuruluşları teknik reglamet’ler çerçevesinde her ürün için EAC belgelendirme işlemi yapmaktadır. Akredite muayene kuruluşları teknik düzenlemeleri baz alarak ürünlerin uygunluğu kontrol ederek EAC belgesini hazırlar.

Teknik düzenlemelere uygun olan ürünler kabul edilir. Kabul edilen bu ürünler için test, numune ve fabrika ziyaretleri yapılır. Akredite muayene kuruluşları EAC belgesi için aşağıdaki bazı ürünlerin zorunlu olduğu ürünleri listelemiştir.

  • Asansörlerin güvenliği
  • Düşük voltaj ekipmanlarının güvenliği
  • Makine ve makine ekipmanlarının güvenliği
  • Teknik ekipmanları EMC uyumluluğu
  • Patlayıcı ortamlarda çalışan ekipmanların güvenliği
  • Gaz yakıtla çalışan araçların güvenliği

Avrasya ekonomik komisyonu AEK bu ve bunlar gibi çoğu ürün için zorunlu EAC sertifikasını zorunlu kılmıştır. EAC belgelendirme kuruluşları her ürün için, aynı anda bir partide üretilmiş ürünler için EAC belgesi düzenlemektedir. EAC belgelendirme kuruluşları standartlara uyan her ürün için EAC belgesi düzenleyerek firmalara belgeyi sunmaktadır.

EAC belgesi için yetkili firma sahibi yada firmalar tarafından yetkilendirilmiş kişiler EAC belgelendirme işlemi için EAC belgelendirme kuruluşlarına başvurabilir. 1,3,5 yıl sürelere kadar alınabilen EAC belgelendirme işlemi için Femko belgelendirme firmalara profesyonel hizmet sunmaktadır.