EAC Uygunluk Belgesi/Belgelendirme

EAC Uygunluk Belgesi/Belgelendirme

Dış ticarette bürokratik engelleri ve gecikmeleri önlemek için gümrük birliği komisyonu kararı ile EAC sistemi devreye girdi. Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Belarus ülkelerinde kullanılmak üzere oluşturulan EAC uygunluk belgesi için Gümrük birliği komisyonunun kararı ile EAC uygunluk belgesi için Avrasya ekonomik topluluğu 293 sayılı 25 aralık 2012 tarihli kararı ile EAC sertifika ve deklerayonu’nu devreye aldı. Bu belgelendirme işlemi ile bu ülkelerin gümrüklerinde uygulanmak üzere EAC uygunluk belgesi 2013 yılında uygulanmaya başlandı.

EAC uygunluk belgesi için hazırlanan teknik regülasyonlar (yönetmelikler) çerçevesinde yasal hale gelen bu sistem ile büyük ya da küçük firmalar bu ülkelere ürünlerini pazarlamak için EAC belgesini almak zorundadırlar. Üretici ve satıcılar için zorunlu hale gelen EAC uygunluk belgesi bu alanda yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından verilmektedir.

EAC belgesi alabilmek için mutlaka akredite muayene kuruluşlarına başvurmalısınız. Başvurularınız firma sahibi ya da firma tarafından imza yetkisi verilmiş kişi yada kişiler tarafından başvuru yapılmalıdır. Başvurular neticesinde EAC yetkili kuruluşu EAC uygunluk belgesini oluşturulan teknik regülasyonlar çerçevesinde değerlendirerek uygunluğunu denetler ve EAC belgesi hazırlar.

EAC belgesine 1 ve 5 yılları arasındaki sürelerde alabilirsiniz. Bu sürelerde alınan EAC belgesi geçerliliğini verilen süre içerisinde sürdürür. Her ürün için ayrı ayrı alınan EAC belgelendirmesi ne sahip her firma ürünlerini gümrüklerden sorunsuz ve zahmetsiz bir şekilde kolayca geçirebilmektedir. EAC uygunluk belgesi alınabilmesi için EAC yetkili kuruluşu gerekli test, numune ve ürün ziyaretleri gibi işlemleri de değerlendirerek uygunluğunu denetlemektedir.

EAC Uygunluk Deklerasyonu

EAC deklerasyonu, belli ürün grupları için ve parti bazında uygulanan belgelendirme işlemidir. EAC uygunluk deklerasyonu için test ve üretim tesisi ziyareti işlemleri gerçekleştirilmez. 1,3,5 yıllık alınan EAC uygunluk deklerayonu bireysel ve kurumsal üretici firmaların belirli ürün grupları ve parti bazda üretecekleri ürünler için alınmaktadır.

Avrasya ekonomik komisyonu EAC sertifikası ve deklerasyonu için ürünlere zorunlu koşullar bağlamıştır. Bu koşullar her ürün için ayrı kapsamdadır. Teknik regülasyonlar çerçevesinde gerçekleştirilen bu zorunlu uygulama koşulları ürünlerin kalite ve standartlarını belirlemektedir.

Femko belgelendirme, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerine ihracat yapacak firmalar için EAC belgesi konusunda firmalara profesyonel destek sunmaktadır.