Gıda Ürünlerinin Güvenliği EAC Belgesi

Gıda Ürünlerinin Güvenliği EAC Belgesi

Gıda Ürünlerinin Güvenliği EAC Belgesi

Gıda ürünleri insanların temel ihtiyaçlarını karşılayan tüketim ürünleridir. Son yıllarda ortaya çıkan gıda kaynaklı hastalıklar dünya üzerindeki her insanın sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Günümüzde bu tür hastalıklar insanların hayatlarını kaybetmelerine kadar yol açmaktadır. Bu olumsuz etkenler nedeni ile son yıllarda gıda ürünleri için belge, gıda yönetim sistemlerini ortaya çıkartmıştır. Bu gibi sistemler gıdaların canlılar üzerindeki etkisini azalmak ve tamamen ortadan kaldırmaktır.

Bu sistemler den biri de EAC kapsamında bulunan ülkelerde geçerli olan EAC belgesidir. EAC belgesi Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Belarus ülkelerinde geçerli olan belgelendirmedir. EAC belgesine sahip gıda ürünü üreticileri ürünlerini bu ülkelerde piyasaya arz edebilir.

Gıda ürünlerinin güvenliği için belgelendirme almak isteyen firmalar TR CU 021/2011 teknik düzenlemesine uygun olarak hareket etmelidir. TR CU 021/2011 teknik düzenlemesinin amacı insan sağlığının korunması, tüketicileri yanıltıcı bilgiler ile yönlendirmenin önüne geçilmesi, çevrenin korunması amacıyla Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Belarus ülkelerinin ilgili bakanlıkları tarafından hazırlanmıştır.

Gıda Ürünleri Güvenliği İçin Onaylanmış Kuruluş

Gıda ürünleri güvenliği konusunda TR CU 021/2011 teknik düzenlemesine göre EAC belgesine sahip olmak için Onaylanmış kuruluşa başvuruda bulunmadır. Firma sahibi ya da yetkilisi tarafında gerekli belgeler ve numune örnekleri ile her gıda ürünü için onaylanmış kuruluşa başvurulmalıdır.

Onaylanmış kuruluş başvuruda bulunan belgeler ile numune örneklerini TR CU 021/2011 teknik düzenlemesine göre inceleyerek ve testlerini yaparak uygunluğunu denetler. Gıda ürünleri güvenliği bu teknik düzenlemeye uygun ise firma için EAC belgesi düzenler.

Gıda ürünleri güvenliği için Onaylanmış kuruluş 5 yıla kadar belgelendirme düzenleyebilir. Ayrıca her ürün dışında parti bazlı ürünler için de Onaylanmış kuruluş EAC deklerasyonu hazırlamaktadır.

TR CU 021/2011 teknik düzenlemesine göre EAC belgesine ve EAC deklerasyonuna sahip firmalar ürünlerini EAC kapsamında bulunan ülkelere arz edebilirler. Belgelendirmeye sahip gıda ürünlerinize EAC işareti iliştirerek ürünlerinizin satışını yasal hale getirebilirsiniz.

Femko belgelendirme, TR CU 021/2011 teknik regülasyonu kapsamında Gıda ürünleri güvenliği için ve EAC sistemi kapsamında firmalara profesyonel hizmetler sunmaktadır.