Gıda Katkı Maddeleri ve Tatlandırıcılar EAC Belgesi

Gıda Katkı Maddeleri ve Tatlandırıcılar EAC Belgesi

Gıda Katkı Maddeleri ve Tatlandırıcılar EAC Belgesi

Gıda katkı maddeleri ve tatlandırıcılar son yıllarda nüfusun artması ile ortaya çıktılar. Gıdalardaki katkı maddeleri ile gıda ürünlerini uzun süre dayanmasını, tatlandırılmasını ve görsel açıdan tüketici tarafında cezbetmesini sağlamaktadır. İnsan ve hayvanların sağlığını direk olarak etkileyen gıda katkı maddeler mutlaka en sağlıklı şekilde üretilmesi ve pazarlanmalıdır. Bu sebeple gıda katkı madde ve tatlandırıcı üreten firmalar bu ürünleri üretirken belirlenen kalite ve standartlara uygun olarak üretmelidir.

Gıda katkı maddeleri ve tatlandırıcıları dünya genelinde her ülkeye ve birliğinin standartlarına uygun olarak üretilmeli ve pazara sunulmalıdır. Bu nedenle EAC gümrük birliği pazarında gıda katkı maddeleri ve tatlandırıcıları üretimi yapan firmalar ürünlerini TR CU 0292012 teknik düzenlemesi kapsamında üretmeli ve pazara sürmelidir.

TR CU 0292012 Teknik Düzenlemesi

TR CU 0292012 Teknik düzenlemenin amacı;

  • İnsan ve hayvanların sağlığını ve yaşamının korunmasını sağlamak.
  • Tüketicileri yanlış yönlendiren bilgilerin önüne geçilmesini sağlamak.

TR CU 0292012 teknik düzenlemesine göre ürünlerini üreten firmalar sertifika işlemi için onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdır. Gerekli rapor, teknik dosya ve numune örnekleri ile başvuran firmalar Onaylanmış kuruluşun testleri sonucunda ürünleri TR CU 0292012 teknik düzenlemesine uygun ise onaylanmış kuruluş sertifika işlemi gerçekleştirir.

İmalatçı firma onaylanmış kuruluştan aldığı sertifika ile ürünlerini EAC sistemi kapsamında bulunan ülke pazarlarına arz edebilirler. Bürokratik gecikmeleri önlemek amacıyla ortaya çıkartılan TR CU 0292012 teknik düzenlemesi ile firmalar ürünlerini EAC sertifikası ile daha kolay pazarlayabilir.

İmalatçı firmalar ürünleri için Onaylanmış kuruluştan en fazla 5 yıl süreye kadar sertifika alabilirler. Yani her ürün için EAC sertifikası 5 yıl süreye kadar geçerlidir.

Onaylanmış kuruluşlar üretici firmalar için EAC sertifikası ve EAC deklerasyonu düzenlemektedir.

Femko belgelendirme TR CU 0292012 teknik düzenlemesi kapsamında Gıda katkı maddeleri ve tatlandırıcıları için müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.