Kazakistan GOST K Sertifikası

Kazakistan GOST K Sertifikası

Kazakistan GOST K sertifikası, Kazakistan da kalite belgesi olarak bilinen belgelendirmedir. Sovyetlerin dağılmasından sonra her ülke kendi kalite belgelerini oluşturdu. Bunlardan birisi de Kazakistan dır. Kazakistan genel olarak GOST-R mevzuatına göre hareket edip ülkesine özel standartları da geliştirerek ekledi. GOST K uygulamada ve mevzuatlarda GOST R’a göre farklılıklar göstermektedir.

GOST K Sertifikası kazakistan’a yapmak isteyen şahıs ve firmalar mutlaka bu sertifikayı almak zorundadırlar. Kazakistan’a girecek ürünler ve Kazakistan da üretilecek ürünler için yasal olarak alınması zorunlu belgedir. GOST K sertifikasını Türkiye’de ISO ve TSE belgesi olarak ta tanımlayabiliriz.

Kazakistan GOST K Sertifikası Nasıl Alınır?

GOST K Sertifikası parti bazında ve 3 yıl süreye kadar alınabilir belgelendirmedir.  Kazakistan devlet sertifikasyonu ve metroloji kurumu (KAZMEST) tarafından yetkilendirilmiş muayene kuruluşları GOST K sertifikasını vermeye hak kazanırlar.

Parti Bazında GOST K Sertifikası

Parti bazında alınan GOST K belgesi her ürün için tek seferlik alınan belgedir. İthalatçı ile imzalayacağınız sözleşme ile bu sertifikaya sahip olabilirsiniz. GOST K sertifikasında imalat yeri, ithalatçı firma, sözleşme tarihi ve numarası, GTIP numaraları yer almaktadır. Bu sertifika türü her ithalatçı firmaya bir kere mahsus bir belgelendirmedir.

1 Yıllık Alınan GOST K Sertifikası

GOST K sertifikası 1 yıl süre ile alınabilen belgedir. 1 yıllık verilen belgede uzman ziyareti yapılmadan alınabilir. Ancak 1 yıl sonra tekrar alınması gerekmektedir.

3 Yıllık Alınan GOST K Sertifikası

3 yıllık belgede ise uzman ziyareti yapılarak verilmektedir. Üç yıllık belge ile 3 yıl boyunca Kazakistana ürünlerinizi ihraç edebilirsiniz. 3 yıllık belge aldığınızda her yıl incelemesi de yapılmaktadır.

Femko Belgelendirme, GOST K kapsamında Kazakistana ihracat yapmak isteyen firmalar için uzman ekibi ile profesyonel hizmetler sunmaktadır.