Tarım Orman Traktörleri ve Römorkları EAC Belgesi

Tarım Orman Traktörleri ve Römorkları EAC Belgesi

Tarım Orman Traktörleri ve Römorkları EAC Belgesi

Traktör büyük, ağır ve çok fazla olan işlerde çekme görevlerini yapan araca traktör denir. Topladığı ürünleri ise arkada bulunan römorka depolayıp istenilen götürmeye yarayan kasaya da römork denir. Özellikle tarımsal işlerde kullanılmasını sağlayan traktörler kuvvetli araçlardır. Tarla sürme, toplama, yükleme işleri için traktör ve römorklar sıkça kullanılır.

Tarım ve orman için üretilen traktör ve römorklar ağır işleri yaptıkları için imalatı yapan firmalar belirlenen kalite ve standartlara uygun olarak hareket etmelidir. Bu standartlar ülkelere ve oluşturulan birliklere göre standartlar da farklılıklar göstermektedir. Bu birliklerden biride Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Belarus ülkelerinin bir araya gelip oluşturduğu EAC gümrük birliğidir. EAC gümrük birliği kapsamında üretilen ve bu ülkelerin piyasasına arz edilecek araçlar ve aksamları TR CU 0312012 teknik düzenlemesine uygun olarak üretilmelidir.

TR CU 0312012 Teknik Düzenlemesi

Bu teknik düzenlemenin EAC gümrük birliğindeki amacı traktör ve römorkların TR CU 0312012 teknik düzenlemesinin güvenlik gereksinimlerini kapsayıp kapsamadığının denetlenmesini sağlamaktadır. İnsan ve hayvanların can güvenliği için traktör ve römorkların güvenlik aksamlarının teknik düzenlemeye uygun olup olmadığı belirler.

İmalatçı firmalar bu teknik düzenleme kapsamında traktör ve römorkların üretimini yaparak uygunluğunun denetlenmesi ve sertifika işleminin yapılası için onaylanmış kuruluşa başvurur.

Traktör ve römorklar için hazırlanan gerekli belgeler, teknik raporlar, teknik dosya ve diğer bilgiler ile numune örneklerini onaylanmış kuruluşa firma sahibi veya yetkili kişiler ile başvuru yapılmalıdır. Onaylamış kuruluş gerekli bilgiler ve örnekler ışığında TR CU 0312012 teknik düzenlemesine uygun olarak işlemlerini yaparak uygunluğunu denetler.

TR CU 0312012 teknik düzenlemesine uygun olan tarım orman traktörleri ve römorkları için onaylanmış kuruluş EAC belgesi düzenler. EACE belgesi ile imalatçı firmalar traktör ve römorklarını EAC kapsamında bulunan ülkelerin gümrüklerinden kolayca geçirerek piyasaya arz edebilir.

Femko belgelendirme, TR CU 0312012 teknik düzenlemesine göre Tarım Orman Traktörleri ve Römorklar gibi araçların uygunluğu için EAC sistemi kapsamında firmalara profesyonel hizmetler sunmaktadır.