2014/35/AB Yeni LVD Yönetmeliği Yayımlandı

FEMKOFEMKO 6 Ekim 2016

2014/35/AB Belirli Gerilim Sınırları İçin Tasarlanan Elektrikli Ekipmanlar İle İlgili Yönetmelik

20 Nisan 2016 tarihi itibarı ile 2006/95/EC LVD direktifi yayımdan tamamen kalkmış olup, belirli gerilim sınırları için tasarlanan elektrikli ekipmanlar yeni direktif olan 2014/35/EU kapsamında değerlendirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde de 02.10.2016 tarihli ve 29845 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni LVD Yönetmeliği, 2014/35/AB olarak tanımlanmaktadır. Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte eski adıyla 2006/95/AT LVD Yönetmeliği yürürlükten kalkmıştır.

Yeni yönetmeliğin amacı, iç pazarın işleyişini sağlarken piyasadaki elektrikli ekipmanların, insanların, evcil hayvanların ve malların sağlık ve güvenliğini üst düzeyde koruyan gerekliliklere sahip olmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Bu Yönetmelik, “Patlayıcı ortamlarda kullanılmak için tasarlanan elektrikli ekipmanlar, Radyoloji ve tıbbi amaçlar için tasarlanan elektrikli ekipmanlar, Yük ve yolcu asansörleri için tasarlanan elektrikli parçalar, Elektrik sayaçları, Evsel kullanım için fişler ve prizler, Elektrikli çit kontrolörleri, Radyoelektrik parazit, Gemilerde, uçaklarda veya demiryollarında kullanılmak üzere tasarlanan ve uluslararası güvenlik hükümlerine uygun elektrikli ekipmanlar, Araştırma ve geliştirme tesislerinde yalnızca profesyonel personel tarafından kullanılmak üzere özel üretilmiş değerlendirme kitleri” gibi ekipmanlar ve durumlar dışında, alternatif akım için 50 V – 1000 V, doğru akım için 75 V – 1500 V arasındaki gerilimlerde kullanılmak üzere tasarlanan elektrikli ekipmanları kapsamaktadır.

Yeni LVD Yönetmeliği ile birlikte üzerinde durulan ve dikkat çeken hususlar ise şu şekildedir; Teknik dosyada ürüne ait risk analizi ve değerlendirmesinin bulunması, Piyasa gözetimi prosedürleri eklenerek, saha denetimlerinin daha güçlü hale gelmesi, Onaylanmış kuruluş gerekliliğinin tamamen Yeni 2014/35/AT LVD Yönetmeliği ile birlikte ortadan kalkması, Kimyasal, mekanik, gürültü, titreşim ve ergonomik risklerde yeni 2014/35/EU LVD Direktifi yani 2014/35/AB Yeni LVD Yönetmeliği kapsamında değerlendirmeye alınması, CE işaretlemesinin teknik dokümantasyonu ve AT Uygunluk Beyanının yayınlanmasının sorumluluğu tamamen imalatçıda ya da ürün üzerine yalnızca kendi markasını yazarak piyasaya arz eden o ürünün ithalatçılarında olması, CE teknik dokümantasyonunun ürün pazara arz edildikten sonra 10 yıl süreyle saklanması zorunluluğu, Ürünlerde tip, parti ve seri numarası taşıması zorunluluğu ve ürüne ait uygun harmonize uyumlaştırılmış standart bulunmuyorsa, uygun yerel standartlar veya IEC standartlarının kullanılabilecek olması.

Femko Corporation, 2014/35/AB LVD Yönetmeliği (2014/35/EU LVD Direktifi) kapsamında, alanında uzman mühendis kadrosu ve sektör tecrübesiyle, elektrikle çalışan cihazların piyasaya arzından önce “Güvenlik Testleri, Teknik Dosya Denetimleri ve CE Belgelendirme” işlemlerinin tümü için profesyonel hizmetler sunan bir belgelendirme kuruluşudur.

FEMKO

FEMKO

Femko Uluslararası Teknik Kontrol Eğitim Belgelendirme Ltd. Şti. faaliyetlerine 2014 yılında kuruluşu ile başlamıştır. Femko muayene, gözetim, test ve belgelendirme alanında profesyonel ve yenilikçi hizmetler sunmayı hedefleyerek bu yola çıkmıştır. Alanında tecrübeli mühendis ve personel kadrosuyla sürekli büyüyen ve gelişen bir kuruluştur.

Femko ilgili alanlarda Türkak akreditasyonu ile yürütmüş olduğu tüm faaliyetleri için, gerek A-Tipi Muayene Kuruluşu yetkisi, gerekse Onaylanmış Kuruluş yetkisiyle Uluslararası arenada çalışmalarını hızla devam ettirmekte ve markalaşma yolunda ilerlemektedir.

FEMKO: Diğer Yazıları
 • Önemli Güncelleme: Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği Yayınlandı – 2019

  Önemli Güncelleme: Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği Yayınlandı – 2019

  Devamı
 • OSGB Firmalarının Periyodik Kontrol Yapmasına Yasal Engel

  OSGB Firmalarının Periyodik Kontrol Yapmasına Yasal Engel

  Devamı
 • TÜRKAK Akreditasyon Hizmeti Veren Tek Kuruluş Olarak Tescillendi

  TÜRKAK Akreditasyon Hizmeti Veren Tek Kuruluş Olarak Tescillendi

  Devamı
 • Labaratuvarlar Arası Karşılaştırma Testi Organizasyonu

  Labaratuvarlar Arası Karşılaştırma Testi Organizasyonu

  Devamı
 • Milli Eğitim Bakanlığı ile İSG Konusunda İki Yeni Protokol İmzalandı

  Milli Eğitim Bakanlığı ile İSG Konusunda İki Yeni Protokol İmzalandı

  Devamı
 • İş Ekipmanlarının Kontrolleri Artık Yetkin Ellerde

  İş Ekipmanlarının Kontrolleri Artık Yetkin Ellerde

  Devamı
 • İş Hijyeni Ölçümlerinde Yetkili Laboratuvarlar Kapasitelerini Geliştiriyor

  İş Hijyeni Ölçümlerinde Yetkili Laboratuvarlar Kapasitelerini Geliştiriyor

  Devamı
 • Bakan Sarıeroğlu İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Yapılan Çalışmalara Dikkat Çekti

  Bakan Sarıeroğlu İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Yapılan Çalışmalara Dikkat Çekti

  Devamı
 • Gaz Yakan Cihazlar Yönetmeliği Yayınlandı

  Gaz Yakan Cihazlar Yönetmeliği Yayınlandı

  Devamı
 • Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği 2018

  Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği 2018

  Devamı
 • Periyodik Kontrolde Akreditasyon Zorunluluğu

  Periyodik Kontrolde Akreditasyon Zorunluluğu

  Devamı
 • 2014/33/AB Yeni Asansör Yönetmeliği Yayımlandı

  2014/33/AB Yeni Asansör Yönetmeliği Yayımlandı

  Devamı
 • Yazarlarımız

  Populer Makaleler

  Hayat Kurtaran Röle!

  Kurumsal Haberler

  Onaylanmış Kuruluş Yetkilendirilmesi
  TÜRKAK Kapsam Genişletmesi
  39. Asansör NB Grup Toplantısı Yapıldı

  Sektörel Haberler

  Önemli Güncelleme: Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği Yayınlandı – 2019
  OSGB Firmalarının Periyodik Kontrol Yapmasına Yasal Engel
  TÜRKAK Akreditasyon Hizmeti Veren Tek Kuruluş Olarak Tescillendi