EN IEC 61000-6-2 Endüstriyel Sanayi Ortamları İçin Bağışıklık Testi – EMC Testi

EN IEC 61000-6-2 Endüstriyel Sanayi Ortamları İçin Bağışıklık Testi – EMC Testi

Endüstriyel Sanayi Ortamları İçin Bağışıklık Testi EMC Testi

IEC 61000-6-2 (Genel standartlar – Endüstriyel ortamlar için bağışıklık standardı), endüstriyel ortamlarda (kapalı ve açık alanlar) gerçekleşen bağışıklık (iletilen, yayılan) için bir Genel Standardıdır. Bağışıklık gereksinimleri, frekans aralığını 0 Hz ile 400 GHz arasında kapsar.

Uygulanabilirlik: IEC 61000-6-2, şu durumları kapsar:

 • Endüstriyel ortamlarda çalışacak şekilde tasarlanmış elektrikli ve elektronik ekipmanlar, hem kapalı hem de açık alanlarda.
 • İlgili özel ürün standardı veya ürün ailesi emisyon standardı bulunmayan ekipmanlar.
 • Doğrudan bir DC dağıtım ağına bağlanacak veya endüstriyel ortamlarda kullanılmak üzere pil ile çalışan ekipmanlar.
 • EN IEC 61000-6-1 kapsamına girmeyen ekipmanlar.
 • Standart, endüstriyel ortamlarda kullanılacak ekipmanları kapsar. Hem kapalı hem de açık alanlarda çalışacak şekilde tasarlanmış olan bu ekipmanlar, endüstriyel faaliyetlerin gerçekleştiği çeşitli yerlerde kullanılmak üzere test edilir.

Ekipman Kapsamı: Herhangi bir özel ürün standardı veya ürün ailesi emisyon standardı bulunmayan ekipmanlar IEC 61000-6-2’ye tabidir.

Test Seviyeleri: Test seviyeleri, IEC 61000-6-2 standardında belirtilen temel elektromanyetik uyumluluk (EMC) yayınlarına, bağışıklık test seviyelerine ve performans kriterlerine atıfta bulunur. Bu seviyeler, ekipmanın çeşitli elektromanyetik olaylara karşı dayanıklılığını belirlemek için kullanılır. EN 61000-6-2 test seviye tablosu, hangi temel EMC yayınlarının, bağışıklık test seviyelerinin ve performans kriterlerinin uygulanması gerektiğini gösterir.

 

grey

 

Bağışıklık Testleri: Standart, iletilen ve yayılan bağışıklık testlerini içerir. İletilen testler, ekipmanın iletim hatlarından kaynaklanan bozulmalara karşı direncini ölçerken, yayılan testler, elektromanyetik alanlardan gelen radyo frekansı (RF) enerjisinin etkilerini değerlendirir.

DC Dağıtım ve Pil ile Çalışan Ekipmanlar: DC dağıtım ağına doğrudan bağlanan veya pil ile çalışan ekipmanlar için özel test gereksinimleri içerir.

IEC 61000-6-1 ile İlişkisi: EN 61000-6-2, endüstriyel ekipmanlar için bağışıklık standardını belirler, ancak IEC 61000-6-1 kapsamına girmeyen ekipmanlar için geçerlidir.

IEC 61000-6-2’nin temel amacı, endüstriyel ortamlarda çalışan ekipmanların elektromanyetik uyumluluk açısından belirli bir seviyede performans sergileyip sergilemediklerini değerlendirmektir. Bu standart, elektromanyetik uyumluluk (EMC) bağlamında çeşitli testleri kapsar. EN IEC 61000-6-2 standardının altında yer alan başlıca test uygulamaları;

Elektrostatik Deşarj (ESD) Testi:

 • Amaç: Elektrostatik deşarjdan kaynaklanan etkilere karşı bağışıklığın değerlendirilmesi.
 • Uygulanan Stantart: IEC 61000-4-2.

Elektriksel Hızlı Transient Darbeler (EFT) Testi:

 • Amaç: Hızlı transiyent darbelerden kaynaklanan etkilere karşı bağışıklığın değerlendirilmesi.
 • Uygulanan Standart: IEC 61000-4-4.

Elektromanyetik Alanlara Karşı Yüksek Frekanslı (RF) Elektrik Alanı Testi:

 • Amaç: Yüksek frekanslı elektromanyetik alanlara karşı bağışıklığın değerlendirilmesi.
 • Uygulanan Standart: IEC 61000-4-3.

Elektriksel Hattan İndirilen Nokta Kaynaklı Parazitlerin Etkisi (Surge) Testi:

 • Amaç: Elektrik hattındaki noktasal parazitlerden kaynaklanan etkilere karşı bağışıklığın değerlendirilmesi.
 • Uygulanan Standart: IEC 61000-4-5.

Anormal Güç Frekansları ve Gerilimlerden Kaynaklanan Etkilere Karşı Test:

 • Amaç: Anormal güç frekansları ve gerilimlerden kaynaklanan etkilere karşı bağışıklığın değerlendirilmesi.
 • Uygulanan Standart: IEC 61000-4-6.

Elektrik Hattında Dalgalanmalar ve Kesintilere Karşı Test:

 • Amaç: Elektrik hattındaki dalgalanma ve kesintilere karşı bağışıklığın değerlendirilmesi.
 • Uygulanan Standart: IEC 61000-4-11.

Bu testler, elektromanyetik uyumluluk sağlamak amacıyla elektrik ve elektronik ekipmanların belirli bir ortamda nasıl davrandığını değerlendirmek için yapılır. Her bir alt test, belirli bir elektromanyetik etkiye karşı ekipmanın bağışıklığını değerlendirir. Bu testlerin sonuçları, ekipmanın belirli bir çevresel ortamda sorunsuz çalışma yeteneğini belirlemek için kullanılır.

Test Başvurularınız İçin;

Femko, Elektromyetik Uyumluluk Testlerinin bir parçası olan Jenerik Standartlar (Generic Standards) kapsamında; Endüstriyel Sanayi Ortamları İçin Bağışıklık Testi yani EN IEC 61000-6-2 Testi hizmeti sunmaktadır. Test başvurusu için, info@femko.com.tr adresine e-posta göndererek veya 05326318800 numaralı telefon üzerinden direkt irtibata geçebilir ve iletişim sağlayabilirsiniz. Femko, genel olarak LVD Testi ve EMC Testlerinizin planlanması, uygulanması ve raporlanması konusunda uzmanlaşmış kadrosuyla, EN ISO/IEC 17025 standardı kapsamında Türkak Akrediteli bir test laboratuvarıdır. Akredite EMC Test Laboratuvarı olarak ürünlerinizin güvenilirliğini birlikte test edelim.