EN IEC 60335-2-2 Elektrikli Süpürge LVD Testi

EN IEC 60335-2-2 Elektrikli Süpürge LVD Testi

Elektrikli Süpürgeler ve Su Emmeli Temizleme Cihazları – LVD Testi

Bu Uluslararası Standard, Ev ve benzeri amaçlar için elektrikli süpürgelerin ve su emme temizlik cihazlarının güvenliği ile ilgilidir ve hayvan tımarı için süpürgeler de dahil olmak üzere, nominal voltajları 250 V’den fazla olmayan cihazları kapsar. Bu standart ayrıca merkezi yerleştirilmiş süpürgeler ve otomatik pilli temizleyiciler de dahil olmak üzere belirli bir süpürge ile ilişkili motorlu temizleme başlıkları ve akım taşıyan hortumları kapsar. Normal ev kullanımı için tasarlanmayan ancak halka tehlike kaynağı olabilecek, dükkânlarda ve diğer yerlerde normal ev temizliği için laymen tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış cihazlar da bu standart kapsamındadır.

Not: Bu tür cihazların örnekleri, otellerde, ofislerde, okullarda, hastanelerde ve benzeri yerlerde normal ev temizliği için kullanılması amaçlanan cihazlardır. Mümkün olduğunca, bu standart evin içinde ve çevresindeki herkes tarafından karşılaşılan cihazlar tarafından sunulan ortak tehlikelerle ilgilenir. Bununla birlikte, genel olarak, Fiziksel, duyusal veya zihinsel yetenekleri veya Deneyim ve bilgi eksikliği Gözetim veya talimat olmadan cihazı güvenli bir şekilde kullanmalarını engelleyen kişiler (çocuklar dahil) ve Çocukların cihazla oynaması dikkate alınmaz.

Not: Araçlarda veya gemilerde veya uçaklarda kullanılmak üzere tasarlanan cihazlar için ek gereksinimler olabilir; Birçok ülkede ulusal sağlık otoriteleri, iş güvenliği sorumlusu ulusal yetkilileri, ulusal su kaynakları yetkilileri ve benzeri yetkililer tarafından ek gereksinimler belirtilebilir.

Not: Bu standart, Sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazları içermez; Toz, buhar veya gazın varlığı gibi özel koşulların hakim olduğu yerlerde kullanılmak üzere tasarlanan cihazları içermez; Ticari kullanım için ıslak ve kuru süpürgeleri, güç fırçasını da içeren (IEC 60335-2-69).

IEC EN 60335-2-2

EN 60335-2-2, Elektrik süpürgeleri ve su emmeli temizleme cihazları için özel kuralların belirlendiği Ev ve benzeri elektrikli cihazlar için güvenlik standartları olarak bilinen Avrupa Standardıdır. Bu standardın amacı, elektrikli ev aletleri gibi benzeri cihazların güvenliğini sağlamak ve kullanıcılar için uygunluğunu belirlemektir.

EN 60335-2-2, özellikle taşınabilir elektrikli ev aletleri için güvenlik gereksinimlerini kapsar. Bu standart, bu cihazların tasarımı ve imalatı sırasında dikkate alınması gereken bir dizi test gerekliliğini belirler. Bu testler arasında elektriksel güvenlik testleri, mekanik testler, sıcaklık testleri, yangın güvenliği testleri ve diğerleri yer alabilir.

Femko Test Laboratuvarı” gibi akredite test laboratuvarları, EN 60335-2-2 standardına uygunluk testleri yapabilirler. Bu testler, “2014/35/AB Yönetmeliği” kapsamında olan Avrupa Birliği piyasaları için gereklidir. LVD testi (Low Voltage Directive), Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinde pazarlanacak tüm elektrikli cihazların düşük gerilimli güvenlik gerekliliklerini karşılaması için gereklidir.

EN 60335-2-2 standartına uygunluk testlerinin başarıyla tamamlanması, üreticilerin cihazlarının Avrupa Birliği pazarlarında satışa sunulabilmesi için gereklidir. Bu nedenle, bu standart ve standarta uygun testler büyük önem taşır.

Femko Test Laboratuvarı”, elektrikli ve elektronik cihazların testleri ve sertifikasyonu konusunda uzmanlaşmış bir test laboratuvarıdır. Femko Test Laboratuvarı, EN 60335-2-2 standardına uygunluk testlerini yapabilir ve EN 60335-2-2 standardı gibi diğer standartlar için de sertifikalandırma hizmetleri sunabilir.

Dayanak

  1. 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun,
  2. Belirli Gerilim Sınırları İçin Tasarlanan Elektrikli Ekipman İle İlgili Yönetmelik (2014/35/AB) (LVD)
  3. Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği (2014/30/AB) (EMC)
  4. TS EN 60335-1 Güvenlik Kuralları – Ev ve Benzeri Yerlerde Kullanılan Elektrikli Cihazlar için Standardı,
  5. TS EN 60335-2-2 Temmuz 2011-Güvenlik Kuralları – Ev ve Benzeri Yerlerde Kullanılan Elektrikli Cihazlar için – Bölüm 2-2: Vakumlu Temizleyiciler ve Su Emmeli Temizleme Cihazları için Özel Kurallar Standardına dayanılarak hazırlanmıştır.

Test Başvurularınız İçin;

Femko, EN 60335-2-2 standardına göre Elektrik süpürgeleri ve su emmeli temizleme cihazları için test hizmeti sunmaktadır. Test başvurusu için, [email protected] adresine e-posta göndererek veya 05326318800 numaralı telefon üzerinden direkt irtibata geçebilir ve iletişim sağlayabilirsiniz. Femko, genel olarak LVD ve EMC testlerinizin planlanması, uygulanması ve raporlanması konusunda uzmanlaşmış kadrosuyla, EN ISO/IEC 17025 standardı kapsamında Türkak Akrediteli bir test laboratuvarıdır.