Maden Makinesi CE Belgesi

Maden Makinesi, adından da anlaşıldığı gibi maden işlerinde kullanılan makinelerdir. Madende kırma, delme, kazma, taşıma gibi işleri kullanan makinelere maden makinesi denir. İş makineleri gibi zor işleri kolaylıkla yapan bu makineler maden sektörünün vazgeçilmez makineleridir.

Maden makineleri yerin altında çalıştıkları için sağlam olmalıdır. Ülkemizdeki Maden makine imalatı yapan firmalar ürettikleri makineleri Avrupa ülkelerinde de satabilirler. Avrupa ülkelerinde Maden makinesi satabilmeleri için CE standartlarına uygun olarak üretim yapmalıdırlar. CE Avrupa uygunluk anlamına gelen bir kalite belgesidir. CE olarak adlandırılan CE işareti CE belgesi alan firmalar ürünlerine iliştirebilir. CE belgesi almak isteyen maden makinesi üreticileri Onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdır.

Onaylanmış kuruluşlar, Maden makine üreticileri için CE belgesi hizmeti vermektedir. Onaylanmış kuruluşlar AB direktifleri baz alınarak alınan Makine Emniyet Yönetmeliği kapsamında CE belgesi verir. İmalatçı firmalar ilgili yönetmelikteki şartları yerine getirdiyse Onaylanmış kuruluşlar gerekli inceleme ve testleri yaparak CE belgesi verir.

Makine Emniyet Yönetmeliğinin Amacı; makinaların, usulüne uygun şekilde kurulduğunda, bakımı yapıldığında ve kendinden beklenen amaçlar doğrultusunda kullanıldığında, insan sağlığına ve güvenliğine ve durumuna göre evcil hayvanlara ve mallara zarar vermiyorsa piyasaya sunar.

Femko Belgelendirme, 2006/42/AT Makina Emniyet Yönetmeliği kapsamında, alanında uzman mühendis kadrosu ve sektör tecrübesiyle, Maden Makinesi için Güvenlik Testleri, Teknik Dosya Denetimleri ve CE Belgelendirme işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunmaktadır.