Uşak Depo ve Raf Sistemleri Periyodik Kontrolü

Uşak Depo ve Raf Sistemleri Periyodik Kontrolü

Femko Muayene, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği depo ve raf sistemlerinin periyodik kontrol muayenelerinde, ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların taşıma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar. Bir çok alanda Akredite olarak periyodik kontrol hizmeti veren kuruluşumuz, alanında uzman ve yetkili mühendisler ile, ilgili yönetmelik ve standartlar kapsamında depo ve raf sistemlerinizin kontrolleri için sizlere profesyonel hizmet sunmaktadır.

Depo ve Raf sistemlerinin periyodik kontrolleri hususunda muayene hizmeti veren Femko tarafından yapılan kontrollerde, 3 eksenli lazermetre (distomat) yardımıyla ilgili raflardaki fiziksel değişiklikler kontrol edilir. Talep edilmesi halinde satatik ve dinamik analiz gibi değerlendirmeler adına similasyonlar yardımıyla ilgili ekipmanın nominal taşıma değerleri incelenerek durum hakkındaki bulgular tespit edilir.


Depo ve Raf sistemleri, imalatı yapılan malları bir arada düzgün ve muhafazalı bir şekilde korumak amacıyla kullanılması için tasarlanmıştır. Depo ve raf sistemleri her üretici firmanın ve çeşitli tüm ürünleri satan firmaların kullandığı sistemdir. Çok büyük depolarda yüzlerce bulunan raf sistemleri her ürünü depolama ve düzenli hale getirmek için her firma tarafından kullanılmaktadır.

Uşak da Depo ve Raf sistemlerinin, çok büyük ve ağır malzemeler taşıdıkları için mutlaka muayene kuruluşları tarafından ilgili Yönetmelik ve standartlara göre periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Zira kontrolleri yapılmayan depo ve raflar üzerinde taşıdığı ağır yükler nedeni ile bir metal yorgunluğu oluşabileceği için rafların yıkılması ve devrilmesi gibi ölümcül kazalara yol açabilir. Uşak ve tüm Türkiye de depo ve raf sistemleri periyodik kontrolleri‘nin yapılması yasal bir zorunluluktur.

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”, iş yerlerinde bulunan ekipmanların kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları belirlemiştir. Bu kapsamda; Raf Sistemleri de firmaların iş güvenliği uzmanları tarafından riskli görülen ve yıllık periyodik kontrolü istenilen son zamanlarda sıkça karşılaşılan ekipman olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uşak Depo ve Raf Sistemleri Periyodik Kontrolü, ilgili yönetmelik çerçevesinde “TS EN 15635” standardına göre periyodik kontrolü mutlaka muayene kuruluşu tarafından yapılmalıdır. TS EN 15635 standart’ı “Çelik Statik Saklama Sistemleri ve Saklama Ekipmanlarının Uygulama ve Bakımı”nı içerir. Yürürlükte olan bu standart Türkiye’de ve Uşak‘de depo ve raf sistemlerinin kontrollerini belirler.