Makina EK 4 CE Belgesi

Makina EK 4 CE Belgesi

Makina, bir ve birden fazla parçası hareket eden ve aldığı enerji ile bir güç ortaya çıkartan araca makina denir. İnsanların hayatını kolaylaştıran makinalar elektrik enerjisi, güneş enerjisi, sıvı yakıtlar ve nükleer yakıtlarla çalışan çeşitleri vardır. İnsanların ve hayvanların hayatını kolaylaştırmak için yapılan makinalar piyasaya ve ihraç edilecek avrupa ülkelerine gitmesi için mutlaka CE belgesine sahip olmalıdırlar.

CE belgesi, makina üreticileri tarafından ürünlerine almak zorunda oldukları belgedir. CE belgesi ile ürünlerine CE işareti iliştiren firmalar ürünlerinin Türkiye ve Avrupa pazarından kolayca satabilirler. Makina üreticileri için zorunlu olan CE belgesini almak için Onaylanmış kuruluşlara başvurulmalıdır. Onaylanmış kuruluşlar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ve Avrupa birliği direktiflerine uygun olarak hazırlanan Makina Emniyet Yönetmeliğine göre CE belgesi hizmeti vermektedir.

Onaylanmış kuruluşlar, Makina emniyet yönetmeliği kapsamında hazırlanan CE kriterlerine göre teknik dosyayı, çizimleri ve hesaplamaları inceleyerek temel güvenlik şartları karşılayıp karşılayamadığını tespit ederek CE belgesi verir. Teknik dosya ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra makina üreticilerine CE belgesi düzenlenir. Onaylanmış kuruluşlar Makina EK4 kapsamın bulunan tüm makinalar için CE belgesi düzenleme hizmeti vermektedir.

Alanında uzman mühendis kadrosu ile hizmet veren Femko ek4 kapsamında bulunan makina üreticileri için CE belgesi hizmeti vermektedir. Onaylanmış kuruluş olan Femko  CE belgelendirme işlemleriniz için profesyonel bir hizmet sunan belgelendirme kuruluşudur. CE belgelendirme işlemleriniz için Femko ile iletişime geçerek başvuruda bulunabilirsiniz.