Makina Onaylanmış Kuruluş

Makina Onaylanmış Kuruluş

Makina, dişli, mil ve motor gibi hareketli parçaları bulunan ve aldığı enerji ile bir kuvvet ortaya çıkartan birleşime makina denir. Makinalar bir enerji türünü farklı bir enerji türüne çevirebilirler. İnsan ve hayvanların hayatını kolaylaştıran makinalar günümüz şartlarında olmazsa olmazdır.

Makinalar fabrikalarda makina üreten firmalar tarafından ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu makinalar farklı sektörlerde farklı işler yapmaktadırlar. Fabrikada üretilen makinalar belli test ve belgelendirme işlemlerinden geçmelidirler. Yasal bir zorunluluk olan test ve belgelendirme işlemleri canlıların hayatlarını riske atmamak ve doğayı korumak için yapılmaktadır.

Makinaların üretiminden piyasaya sunulması için test ve belgelendirme işlemlerinden geçmesi için üretici firmalar Onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdırlar. Onaylanmış kuruluşlar Makinalar için gerekli test ve belgelendirme işlemlerini üretim ve montaj sahasından yapmaktadır. Onaylanmış kuruluşlar makinalar için AT Tip incelemesi, Makina güvenik testleri, Teknik dosya incelemesi ve CE belgesi hizmeti vermektedir.

Onaylanmış kuruluşlar test ve belgelendirme işlemleri için mutlaka Sanayi ve ticaret bakanlığının hazırlamış olduğu “Makina Emniyet Yönetmeliği” ne uygun olarak yapmaktadır. Makina emniyet yönetmeliğine göre yapılan test ve belgelendirme işlemleri yönetmeliğin temel güvenlik ve sağlık şartlarını karşılıyorsa belgelendirme işlemlerini yapar.

Femko alanında uzman mühendis kadrosu ile firmalara inceleme ve belgelendirme hizmetleri vermektedir. Makina emniyet yönetmeliğine uygun olarak belgelendirme hizmeti vermektedir.