Ağır Depo Raf Sistemleri Muayenesi

Ağır Depo Raf Sistemleri Muayenesi

Ağır depo raf sistemleri, büyük depolarda kullanılan sistemlerdir. Büyük depolar için iyi bir çözüm olan raf sistemleri malların daha düzgün ve yer kaplamamasını sağlar. Forklift yardımı ile raflara yerleştirilen malzemeler sağlam bir şekilde raflarda uzun süreler durabilir.

Ağır depo raf sistemleri büyük depolarda, büyük alış veriş merkezlerinin depolarında vb. gibi yerlerde kullanılır. Bu tip yerlerde ağır malzemeler üst üste raflara dizildikleri için zamanla raflarda hasarlar ve metal yorgunluğu oluşabilir. Bu da depolarda kazalara sebep olacağı için mutlaka büyük ağır depo raflarının kontrolleri ilgili yönetmelik gereği yapılmalıdır.

Büyük ve ağır depo raf sistemleri mutlaka termal kamera vb. gibi cihazlarla kontrolleri yapılmalıdır. Standartlara uygun olarak yapılan kontroller sonucunda raf sistemleri uzun yıllar dayanıklı durabilir. Büyük ve ağır rafların kontrolleri mutlaka onaylanmış kuruluşlar tarafından yapılmalıdır.

Femko belgelendirme kuruluşumuz büyük ve ağır depo raf sistemi bulunan firmalar için ilgili yönetmelik gereği raf’lara belirli periyotlarda muayene yapmaktadır. Periyodik olarak yapılan muayenelerde firmalara rapor hazırlanır.