Hayat Kurtaran Röle!

Evlerde ve iş yerlerinde artık akım röleleri mutlaka kullanılmalı, hayati önem taşıdığı için ne olursa olsun devre dışı bırakılmamalıdır. Kaçak akım röleleri seçilirken insan hayatı için 30 mA, yangın tehlikesi için de 300 mA’lik anma kaçak akım değerine sahip olanlar tercih edilmelidir.

Hayatımızın her alanında yeri olan bir konudur Elektrik!

Amerikalı mucit ve iş adamı olan Edison’un 1879 yılında ampulü icat etmesiyle karşımıza çıkan Elektrik enerjisinin 1880’lerde kullanımına başlanmasıyla beraber hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

İnsan kalbinde başlayan, şu anda hayatımızı içine sığdırdığımız akıllı telefonlarımıza kadar her yerde karşımıza çıkan ve önemli bir gereksinime dönüşen bu buluş somut olarak görülememekte olup ancak canlılar tarafından hissedilebilmektedir. İnsan vücudunun elektriği hissedebilmesi için bazı sınır değerler vardır ve küçük bir akımı insan vücudu kolay kolay hissedemez. Bu durum ancak akım şiddeti arttıkça değişir ve insan vücudunun verdiği tepkiler ufak bir gıdıklanma ile başlayan ve sonunda maalesef ölümle sonuçlanan bir hale dönüşebilir.

İşte tam da bu noktada hayatımıza Artık Akım Röleleri girmiştir. Artık akım koruma rölesinin görevi, yalıtım hatasından kaynaklanan artık  akımı algılamak ve algılanan artık akımın belirli değerlerin üzerinde olması durumunda bağlı bulunduğu devreyi kesmektir. Artık akım röleleri devreye giren-çıkan akımın eşit olmadığı durumlarda, sistemdeki gerilim eşitsizliğinden kaynaklanan kaçağı algılamakta ve sorunsuz şekilde enerjiyi kesmektedir.

Evlerde ve iş yerlerinde artık akım röleleri mutlaka kullanılmalı, hayati önem taşıdığı için ne olursa olsun devre dışı bırakılmamalıdır. Kaçak akım röleleri seçilirken insan hayatı için 30 mA, yangın tehlikesi için de 300 mA’lik anma kaçak akım değerine sahip olanlar tercih edilmelidir.

Ülkemizde ise maalesef bir çok iş yeri ve evlerde , sistemin hatalı olmasından kaynaklı  Artık Akım Rölesi enerjiyi kesmektedir, bu gibi bir durum ile karşılaşıldığında problemin köküne inmek ve sistem hatasını bulmak yerine Artık Akım anahtarı sistemden sökülür ve hatalı şekilde sistemin çalışmasına izin verilir. Bu da üzücü bir şekilde iş kazasına ve çarpılmalara neden olur.

Aslında küçük ücretlerle bizlere hayatımızı bağışlayan bu icat, mutfaktaki su ısıtıcısından çarpılan bir anne ile fabrikada makineden çarpılan bir işçiyi ya da bilinçsizce sadece merakından prize bakmaya çalışan bir bebeği ayırt etmeden korur.

 

Artık Akım Rölesi Hayat Kurtarır…

Esra Maden

Teknik Yönetici / Elektrik Elektronik Mühendisi Esra Maden

Elektrik Elektronik Mühendisi ve aynı zamanda Periyodik Kontrol Hizmetleri Teknik Yöneticisi olan Esra MADEN, 29 Kasım 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğreniminin ardından Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde yüksek öğrenimini gerçekleştirerek 2017 yılında Elektrik Elektronik Mühendisi olarak lisansını tamamlamıştır.

Mezun olduktan sonra Uluslararası Mevzuat ve standartlara uygunluğun değerlendirildiği bir Onaylanmış Kuruluş olan Femko Uluslararası Teknik Kontrol Eğitim ve Belgelendirme Şirketinde kariyerine başlamıştır. Sırası ile Hizmet Koordinasyon Departmanı, Periyodik Kontrol Departmanı ve Ürün Belgelendirme Departmanında görev alan Esra Sipahi, kariyerine elektriksel ölçümlerden sorumlu Teknik Yönetici olarak devam etmektedir.

Esra Maden: Diğer Yazıları
 • Kontrolsüz Kontroller

  Kontrolsüz Kontroller

  Tüm bu durumların önüne geçilebilmesi adına, bu işi yapan firmaların belirli bir seviyeye çekilebilmesi için akreditasyon zorunluluğu sağlanarak önemli bir adım atılabilir. Hem izlenebilirlik hem de tek seslilik için ortak bir dil geliştirilmesi kaçınılmaz bir durum gibi gözükmektedir.

  Devamı
 • Türkiye’nin Denetim Mekanizmasıyla İmtihanı

  Türkiye’nin Denetim Mekanizmasıyla İmtihanı

  Türkiye de birçok yetkisiz ve izlenebilirliği olmayan kişi veya kuruluşların kendi başlarına denetim yapabildiği, sahada yapılan denetimlerin gerçek anlamda yapılıp yapılmadığının kanıtlanamadığı ve devletin de bir takip mekanizması kurmayı bir türlü başaramadığı bir sistem karşısında, gerçek anlamda bu işe gönül veren denetim kuruluşları sonu olmayan bir girdabın içine doğru yol almaktadırlar.

  Devamı
 • Yönetim Sistemleri Neden Varki?

  Yönetim Sistemleri Neden Varki?

  Aslında konuyu şöyle de özetleyebiliriz, kalite yönetim sistemine sahip olmayan büyük bir işletme ile kalite yönetim sistemine sahip olan küçük bir işletme arasında kıyaslama yapacak olursak, küçük işletme ürün/hizmet kalitesiyle rakibi olan büyük işletmeyi kesinlikle gölgede bırakması muhtemel olacaktır.

  Devamı
 • Yazarlarımız

  Populer Makaleler

  Kontrolsüz Kontroller
  Türkiye’nin Denetim Mekanizmasıyla İmtihanı
  Yönetim Sistemleri Neden Varki?

  Kurumsal Haberler

  Onaylanmış Kuruluş Yetkilendirilmesi
  TÜRKAK Kapsam Genişletmesi
  39. Asansör NB Grup Toplantısı Yapıldı

  Sektörel Haberler

  Periyodik Kontrol Personelleri İçin Zorunlu Eğitim Uygulaması Hakkında Güncel Duyuru (Bakanlık Duyurusu)
  Önemli Güncelleme: Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği Yayınlandı – 2019
  OSGB Firmalarının Periyodik Kontrol Yapmasına Yasal Engel