Asansör Güvenlik Komponenti CE Belgesi

Asansör güvenlik komponenti CE belgesi asansörlerin güvenlik aksamlarının ve parçalarının daha güvenli hale gelebilmesi için verilen belgeye CE belgesi denir. Asansör güvenliği günümüzde yasalar ve denetlemeler sonrasında daha güvenli hale geldiler. Ancak günümüzde yasalar ve denetlemeler sıkı olsa da ülkemizde kırmızı etiketli asansörleri sayıları çok fazladır.

Bu nedenle asansör ve güvenlik komponentlerinin çok daha fazla güvenli hale gelmeleri gerekmektedir. Asansör güvenlik komponentleri mutlaka güvenlik testlerinden geçmiş olmalıdır. Güvenlik testlerinden geçen ve gerekli incelemeler sonrası Asansör yönetmeliğine uygun olan asansör güvenlik komponentleri için CE belgesi verilmektedir.

Asansör güvenlik komponentleri asansör yönetmeliğinde belirtilen asansör güvenlik aksamlarının temel sağlık ve güvenlik şartlarını karşılamaları gerekmektedir. Onaylanmış kuruluş asansör yönetmeliği kapsamında asansör ve güvenlik aksamlarının uygunluğu için koruma seviyesini dikkate almaktadır. Eğer asansör güvenlik aksamları standartlara uygun değilse imalatçı firmayı uyararak gerekli güvenlikleri alıncaya kadar belge düzenlemez.

Asansör güvenlik komponentleri asansöre monte edildikten sonrada kontrol ederek uygunluğunu kontrol eder ve gerekli işlemleri başlatır. Femko Belgelendirme, Asansör yönetmeliği kapsamında Asansör güvenlik komponentleri için CE belgesi hizmeti vermektedir. Femko mühendisleri asansör güvenlik komponentleri için gerekli test ve incelemeleri yaparak CE belgesi hizmeti için profesyonel hizmet sunmaktadır.