Asansör Hız Regülatörü CE Belgesi

Asansör hız regülatörü, asansörün hızını ayarlayan yani kontrol eden mekanizmadır. Hidrolik ve elektrikli asansörler olmak üzere her asansörde kullanılan hız regülatörleri asansörün hızını ve frenlemesini sağlar. Makine dairesinde bulunan asansör hız regülatörü asansör yönetmeliği ve ilgili standartlara göre imalatı yapılır.

Asansör hız regülatörleri, Asansör yönetmeliği ve TS EN 81-20 ve 81-50 standartlarına uygun olarak üretilmelidir. Asansör yönetmeliğinde asansör ve güvenlik aksamları temel sağlık ve güvenlik şartlarını karşılaması gerektiği mevcuttur. İlgili standartta ise asansör güvenlik aksamlarının güvenlik kuralları belirtilmiştir. İmalatçı firmalar mutlaka ilgili yönetmelik ve standartlara uymak durumundadırlar.

Asansör hız regülatörü imalatı yapan firmalar asansör yönetmeliği gereğince ürünleri CE belgesi alabilmek için Onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdır. Onaylanmış kuruluşlar Asansör yönetmeliğine göre Asansör hız regülatörü için CE belgesi düzenler. Asansör hız regülatörü yönetmelikteki ve standartlardaki şartları karşılıyorsa CE belgesi alabilir.

CE belgesini alan imalatçı firma hız regülatörüne CE işareti iliştirerek ürünlerini avrupada ve ülkemizde satışa sunabilir. Femko Belgelendirme Asansör yönetmeliği kapsamında belirlenen sağlık ve güvenlik şartlarına uyan asansör hız regülatörleri için CE belgesi vermektedir. Mühendislerimiz Hız regülatörü için imalatçı firmalara profesyonel hizmet sunmaktadır.