Diyet Besinler EAC Belgesi

Diyet Besinler EAC Belgesi

Diyet Besinler EAC Belgesi

Besinler canlıların dünya hayatında hayatlarını idame ettirebilecekleri gıdalara besin denir. Beslenme gıdaları insanların çoğalması ve gıda ihtiyaçlarının artması ile talepte çoğalmaktadır. Besinler insan ve hayvanların sağlığını etkilediği için belli kalite ve standartlara uygun olarak üretilmelidir. Özellikle sağlıklı diyet yapmak isteyenler bu diyet besinlerine dikkat etmelidir. Diyet besinlerinin denetimi devletler ve birlikler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle üretici firmalar ürünlerini dünya da bölgelere göre değişen standartlarda üretmektedir. Bu birliklerden biri de EAC belgelendirme kapsamında bulunan birliktir.

EAC gümrük birliği kapsamında Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve  Belarus ülke pazarlarıdır. EAC birliği kapsamında bulunan ülkeler kendi aralarında diyet besinleri için TR CU 0272012 teknik düzenlemesini ortaya çıkarttı. TR CU 0272012 teknik düzenlemesi kapsamında diyet besinleri için imalatçı firmalar ürünlerini EAC gümrük birliği kapsamın da bulunan ülke pazarlarına arz edebilmesi için bu teknik düzenlemeye göre sertifika almalıdır.

TR CU 0272012 Teknik Düzenlemesi

İmalatçı firmalar diyet besinleri ürünleri üretimi, korunması, taşınması hakkında TR CU 0272012 teknik düzenlemesine göre imalatı için gerekli belgeler ve numune örnekleri için Onaylanmış kuruluşa başvurmalıdır. Onaylanmış kuruluşa başvuran firmaların numunelerini inceleyen onaylanmış kuruluş TR CU 0272012 teknik düzenlemesine göre uygunluğu denetler.

TR CU 0272012 teknik düzenlemesine uygun olan ürünler için Onaylanmış kuruluş sertifika hazırlar. Her diyet besin ürünü için ayrı ayrı sertifika hazırlanır. İmalatçı firmalar ürünleri için uygunluk belgesi alarak EAC bölgesine ürünlerini pazarlayabilir.

Femko belgelendirme, TR CU 009/2011 teknik Kozmetik ve parfümeri ürünler ve AC sistemi kapsamında firmalara profesyonel hizmetler sunmaktadır.