EAC Sertifikası

EAC Sertifikası

EAC sertifikası, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Ermenistan ülkeleri arasında serbest ticaret hakkına sahip belgelendirmedir. EAC sertifikası gümrük birliği komisyonu kararı ile bu sertifika sistemi onaylanmıştır. Bu 5 ülke birbirleri ile kolay ticaret yapmak ve diğer dünya ülkelerinin bu 5 ülkede ürünlerini serbestçe satmak için EAC sertifika sistemine geçmiştir. Bürokratik gecikmeleri önlemek ve çok daha hızlı aksiyon almak için gerekli olan EAC sertifika sistemi aynı zamanda ürünlerin belirlenen standartlara göre üretilmesi ve kalitesinin artmasına sebep olmaktadır.

EAC sertifikası

EAC sertifikası, Avrasya ekonomik topluluğu komisyonunun 25 aralık 2012 yılında 293 sayılı aldığı karar ile bu sistemin teknik regülasyonlar çerçevesinde yasal hale geldi. EAC Sertifikası ve EAC deklerasyonu olmak üzere 2 kısma ayrılan bu sistem ihracat yapacak firmaları bu belgelendirmeye sahip olmaları zorunlu olmuştur. Bu karardan önce alınan GostR, GostB ve GosTK sertifikaları ve deklerasyonları artık geçersizdir. Geçersiz hale gelen bu sertifikalar ile EAC sertifikası ve deklerasyonu yenilenmiş ve standartları üst seviyelere çıkartılmıştır. Üye ülkeler arasında serbest dolaşım hakkına sahip olan firmalar ürünlerini serbestçe bu piyasalarda satışa sunabilir.

EAC Sertifikası ve Deklerasyonu Geçerlilik Süresi

Avrupada ve ülkemizde CE belgesi ne ise Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Ermenistan üye ülkelerde EAC belgesi de odur. Firmalar EAC belgesi alarak ürünlerin yasal mevzuata uygunluğunu belirlemektedir. Çok daha iyi bir deneyime sahip olmak isteyen firmalar bu belgelendirmeyi mutlaka almalıdırlar. EAC sertifikası her bir ürün için alınması gerekmektedir. Gümrük birliği bölgelerinde geçerli olan EAC sertifikası 1 ila 5 yıla kadar sürelerde alınabilmektedir. Teknik reglamentlere göre EAC 2 çeşittir. Sertifika ve Deklerasyon olarak 2 bölüme ayrılmıştır.

EAC Sertifikası: Her ürün için ayrı ayrı alınması gereken bir sertifika işlemidir. Yani ürettiğiniz her ürün için EAC sertifikası almanız gerekmektedir Aldığınız sertifika sonucunda ürüne EAC logosunu iliştirebilirsiniz.

EAC Deklerasyonu: Bu deklerasyon ise her ürün için parti bazında üretilecek ürünler için alınması gereken bir sertifika işlemidir. EAC deklerasyonu da parti bazında 5 yıla kadar alınmaktadır.

EAC Sertifikası/Deklerasyonu Nasıl Alınır?

Be belgelendirmeyi alabilmek için önce Akredite muayene kuruluşu yani ilgili bakanlık tarafından onaylanmış kuruluşlara başvuru yapılmalıdır. Belgelendirme firmasına Üretim yapan, satış yapan yada firmalar tarafından yetkilendirilmiş şahıslar tarafından onaylanmış kuruluşa başvuru yapılır. Teknik regülasyonlara göre yapılan başvurulan Belgelendirme firması tarafından değerlendirilerek EAC belgesi verilir.

EAC Sertifikası/Deklerasyonu Veren Firmalar?

EAC belgesi alan firmalar her ürün ambalajına EAC işareti iliştirebilir. Her ürüne konulan EAC işareti tespit edilerek gümrüklerden EAC belgesi ile birlikte geçerek piyasaya sürülebilir. Femko Belgelendirme, EAC sertifikası ve deklerasyonu kapsamında müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.