EAC Yönetmeliği

EAC Yönetmeliği

EAC yönetmeliği, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerinin bir araya gelip aralarında EAC gümrük birliği sistemini kurdurlar. 5 ülke arasında imzalanan anlaşma ile Avrasya ekonomik topluluğu komisyonu kuruldu. Dış ticarette bürokratik engelleri ve gecikmeleri aşmak adına EAC sertifika işlemini devreye aldılar. EAC sertifikası alabilmek için her ürün kategorisinde teknik regülasyonlar yani EAC yönetmeliği hazırlandı.

Gümrük birliğinin karar verici mercisi olan Avrasya ekonomik komisyonu her ürün için yönetmeliklerde belirli şartlar getirmiştir. İlgili yönetmelikler çerçevesinde hazırlanan ürünler EAC sertifikasına sahip olabilirler. EAC belgesini alabilmek için mutlaka yetkili EAC yetkili kuruluşlara başvurularak yapılmalıdır. Firmalar üreteceği ürüne göre hazırlanan yönetmeliğe uyarak ürünlerini üretmelidirler. EAC yönetmelikleri EAC sertifikası ve deklerasyonu için kullanılmaktadır.

EAC yetkili kuruluşu EAC yönetmeliği kapsamında Gümrük birliği komisyonunun kararı ile Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkeleri arasında kabul edilen ürünlerin güvenliği ile ilgili teknik düzenlemelere göre EAC belgesi verilmektedir. EAC yönetmeliği kapsamında Makine, Teknik ekipmanlar, alçak gerilim ekipmanları, basınçlı kaplar, gaz yakıtla çalışan araçlar, asansörler, emc, lvd, gibi çoğu ürün grubu için farklı EAC yönetmeliği bulunmaktadır.

EAC belgesi veren firmalar yönetmeliklerin kriterlerine göre ürünler için gerekli test, numune ve ürün ziyareti gibi işlemleri değerlendirerek uygunluğunu denetler ve EAC belgesi düzenlemektedir. EAC belgesi için gerekli olan işlemler aşağıdadır.

EAC için Gerekli Olan İşlemler

  • EAC sertifikası için uygunluk beyanının alınması.
  • Ürünlerin etiketlenmesi.
  • Yetkili uzmanlar tarafından üretim noktasındaki denetlemelerin tamamlanması.
  • Ürünleri yetkili laboratuvarlar da testi ve analizinin yapılması.
  • Sektöre göre EAC belgesi düzenlenmesi.
  • Yönetmeliklere uygun EAC belgelendirme hazırlanması.
  • EAC işaretinin ürüne iliştirilmesi.

Femko belgelendirme, EAC belgesi kapsamında EAC yönetmeliğini baz alarak firmalara profesyonel hizmetler vermektedir.