Hafif Sanayi Ürünleri EAC Belgesi

Hafif Sanayi Ürünleri EAC Belgesi

Hafif Sanayi Ürünleri EAC Belgesi

Hafif sanayi ürünleri doğru ürünleri birleştirerek ağırlığına göre yüksek değerde ortaya çıkan ürün çeşitleridir. İnsanların tüketimine göre üretilen hafif sanayi tüketim malları petro kimya, tekstil ve gıda ürünleri gibi başlıca ürünlerdir. Bu sanayi ürünlerinden insanların tüketmesi için bir çok ürün imal edilmektedir. Bu ürünler insan, hayvan hayatı ve doğanın korunması için belli kalite ve standartlara uyması gerekmektedir.

Bu standartlar ülkemizde genellikle Avrupa standartlarıdır. Ülkemizde üretilen hafif sanayi ürünleri EAC bölgesi kapsamında ülkelere satılması için EAC belgesi almalıdır. Firmalar EAC belgesini hafif sanayi ürünleri alabilmeleri için  TR CU 0172011 teknik düzenlemesine göre ürünlerini üretmelidir. TR CU 0172011 teknik düzenlemesine göre üretilen ürünler EAC bölgesinde satışa sunulabilir.

TR CU 0172011 Teknik Düzenlemesi

TR CU 0172011 teknik düzenleme EAC gümrük bölgesinde ürünlerin serbest dolaşımını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu düzenleme ile insan yaşamını ve sağlığını korumak ve aynı zamanda ürün kullanıcılarını (tüketicileri) yanlış yönlendiren eylemleri önlemek amacıyla Gümrük Birliği ülkelerinde hafif sanayi ürünleri için zorunlu gereklilikleri belirler.

TR CU 0172011 Teknik Düzenlemesi için Onaylanmış Kuruluş firmanın sahibi ve yetkilendirilmiş kişiler tarafından yapılan başvuruyu alır. Başvuru sonrasından sertifika alınacak ürün numunesi alınır ve laboratuvarda testleri gerçekleştirilerek uygunluğu değerlendirilir.

Onaylanmış kuruluş testler sonucunda ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda sertifikasını hazırlar. Akredite muayene kuruluşu firmalar için TR CU 0172011 teknik düzenlemesine 5 yıllık süre ile geçerli sertifika hazırlar.

Femko belgelendirme, TR CU 0172011 teknik düzenlemesi kapsamında Hafif sanayi ürünleri için müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.