Kişisel Koruyucu Güvenlik Ekipmanları EAC Belgesi

Kişisel Koruyucu Güvenlik Ekipmanları EAC Belgesi

Kişisel Koruyucu Güvenlik Ekipmanları

Çalışanların iş yerinde çalışırken kendilerini koruma amaçlı kullandığı ekipmanlara kişisel koruyucu ekipmanlar denir. Kişisel koruyucu donanımlar ülkemizde ve dünya belli kalite ve standartlara göre üretilmektedirler. İş kazalarının önlenmesini sağlayan kişisel koruyucu ekipman üreticileri ürünlerini Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülke pazarlarına arz edebilmeleri için EAC belgesine sahip olmalıdırlar.

EAC belgesi EAC sistemi kapsamında bulunan ülkelerde ürünleri satışının önünü açmak ve bürokratik engelleri kaldırmak amacıyla ortaya çıkartılmıştır. Kişisel koruyucu güvenlik ekipman imalatçıları EAC belgesi alabilmeleri için TR CU 0192011 standartlarına uygun olarak ürünlerini imal etmelidirler.

TR CU 0192011 teknik düzenlemesinin amacı EAC bölgesindeki çalışanların sağlığını, çevresinin yaşamını ve gümrük birliği kapsamında yanıltıcı tüketim mallarının önlemesini sağlamaktır. Bu nedenle bu teknik düzenlemeye göre kişisel koruyucu güvenlik ekipmanları işletme ve bakım gerekliliklerini yerine getirirken bu teknik düzenlemeye göre tasarlanmalı ve imal edilmelidir.

Kişisel koruyucu güvenlik ekipmanları maske, kimyasal maske, elbise, ayakkabı, iş ekipmanları, eldiven, kafa koruyucu, gözlük gibi bir çok ürünleri kapsamaktadır.

TR CU 0192011 Teknik Düzenlemesi

Kişsel koruyucu güvenlik ekipman üretici firmaları ürünleri EAC kapsamında bulunan ülkelere ihraç edebilmek için onaylanmış kuruluşlarından EAC sertifikası almalıdır. EAC belgesi için imalatçı firma sahibi veya yetkilendirilmiş kişiler tarafından onaylanmış kuruluşa imal edilecek ürünleri hakkında belge ve bilgileri vererek EAC sertifika sürecini başlatır.

Onaylanmış kuruluş EAC sertifikası için üretilecek her kişisel koruyucu ekipman için birer numune alarak laboratuvarlarında testlerini gerçekleştirir. Gerçekleştirilen testler ışığında  TR CU 0192011 düzenlemesine uygun ürünler için sertifika verilir. Bu sertifika ile imalatçı firma ürünlerine EAC işaretini iliştirerek ürünlerini EAC sistemi kapsamında bulunan ülke pazarlarına arz edebilir.

TR CU 0192011 teknik düzenlemesi kapsamında her Kişisel koruyucu güvenlik ekipmanları için EAC belgesi 5 yıl süreye kadar verilmektedir.

TR CU 0192011 teknik düzenlemesi ile kişisel koruyucu güvenlik ekipmanları için EAC sertifikası ve EAC deklerasyonu hazırlanır. Bu sertifika işlemini yine Onaylanmış kuruluş bünyesindeki mühendisler ile hazırlar.

Femko belgelendirme, TR CU 0192011 teknik düzenlemesi ve EAC sistemi kapsamında Kişisel koruyucu güvenlik ekipmanları için müşterilerine belgelendirme hizmeti ile profesyonel hizmetler sunmaktadır.