EAC Deklarasyon Belgesi/Sertifikası

EAC Deklarasyon Belgesi/Sertifikası

EAC deklerasyon belgesi, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerinin bir araya gelir EAC sertifika sürecini başlattı. Bu sistem Avrasya ekonomik topluluğu komisyonunun 293 sayılı 25 Araklık 2012 tarihli kararı ile gümrük birliğinde uygulanması için hazırlanmıştır. Bu karar ile bireysel ve kurumsal firmalar ürünlerini bu 5 ülkenin pazarına sürebilmek için mutlaka EAC deklerasyonuna sahip olmalıdır.

EAC Deklerasyon Belgesi/Sertifikası

EAC deklerasyonu, belirli ürünler için parti bazında alınan bir işlemdir. Büyük yada küçük firmalar belirli ürünler ve parti bazında bir EAC deklerasyonu alabilmektedir. 5 ülkenin pazarında belli sayıda ürün pazarlamak için mutlaka eac deklerasyonu’na sahip olmalıdırlar. EAC deklerasyon belgesi zor bir süreç olsa da yine de alınması zorunlu olan bir belgelendirmedir.

EAC deklerasyonu için ürün testi yada fabrika ziyareti gerekmez. Ayrıca EAC deklerasyon sistemi 1 ve 5 yıl arası istenilen sürelerde alınabilmektedir. EAC deklerasyonu için her hangi  bir yıllık denetleme yada inceleme gerememektedir.

Oluşturulan teknik regülasyonlar çerçevesinde alınan her deklerasyon sertifika işlemi Gümrük birliği veritabanına kayıt ettirilmektedir. Kayıt edilen sertifikasyon süreci herkes tarafından görülebilmektedir.

EAC Deklerasyonu Nasıl Alınır?

EAC deklerayonu teknik regülasyonlar çerçevesinde firma sahibi yada firma tarafından yetkilendirilmiş kişiler tarafından akredite muayene kuruluşlara gerekli belgeler ile başvurulur. İlgili bakanlık tarafından onaylanmış kuruluş teknik reglametn’ler (yönetmelik) ler çerçevesinde ürünleri değerlendirerek uygunluğunu denetler ve EAC deklerasyon sertifikası düzenlemektedir.

Femko Belgelendirme, EAC deklerasyonu için büyük ya da küçük her firma için uzman ekip ve ekipmanları ile müşterilerine profesyonel hizmet vermektedir.