Elektromayetik Girişim (EMI) ve Elektromanyetik Uyumluluk (EMC)

Elektromayetik Girişim (EMI) ve Elektromanyetik Uyumluluk (EMC)

Elektromayetik Girişim (EMI) ve Elektromanyetik Uyumluluk (EMC)

Elektronik sistemlerin ve elektrikle çalışan cihazların ve aletlerin yer aldıkları ortamdaki diğer elektriksel sistemlerin ve elektronik sistemlerin, ilgili cihazların güvenli ve beklenen verimlilikte çalışabilme durumlarına elektromanyetik uyumluluk denmektedir.

EMI (Elektromagnetic Interference) yani elektromanyetik girişim, elektromanyetik alanının etrafındaki nesneleri etkilemesinin genel ifadesidir. İlgili cihazlar hem bu etkileşimi oluşturdukları gibi hem de etkilenirler. Cihazların etkileşim oluşturma durumlarına yayınım (Emission) etkilenme durumlarında da bağışıklık (Immunity) denilmektedir. Bu etkileşimler ışıma yoluyla ve iletim yoluyla olmak üzere iki şekilde olabilir. Işıma yoluyla yayınım, (radyo frekans) RF enerjisi bileşeninin bir ortamda elektromanyetik alan şeklinde iletilmesidir. İletim yoluyla yayınım ise (radyo frekans) RF enerjisi bileşeninin bir ortamda elektrik olarak iletilmesidir. Yani bir kablo üzerinden iletilmesi olarak da tanımlanabilir. Bağışıklık (Immunity) bir cihazın veya bir sistemin EMI’ye maruz kalması halindeki beklenen çalışma verimini sürdürebilme yeteneği, Işıma yollu bağışıklık ise bir cihazın veya sistemin boşluktan yayılarak ulaşan elektromanyetik enerjinin etkilerine karşı koyma ve direnme ölçüsü olarak ifade edilebilir. İletim yollu bağışıklık yani iletilen bağışıklık da bir cihazın veya sistemin harici kablolar, haberleşme kabloları, enerji kabloları veya şasesi üzerinden kendisine ulaşan elektromanyetik enerjinin etkilerine direnme ölçüsüdür.

Femko EMC Laboratuvarı olarak, akredite test hizmetleri sunan firmamızda yapılan her bir test için emc standartlarının tespiti ürün ailelerine bağlı olarak veya genel standartlar ışığında gerçekleştirilmektedir. Her ürün için yapılacak emc testleri ve uygulanacak test değerleri bu çerçevede belirlenmekte ve emc test fiyatları da yapılacak test çeşitliliğine göre belirlenmektedir. Akredite EMC testi yapan firmaların gerçekleştirdikleri emc deneyleri ve yapılan testler sonucunda elde edilen verilere göre sundukları emc raporları uluslararası geçerliliği olan bir resmiyet kazanmaktadır. Alanında uzman kadrosu ve gelişmiş yenilikçi test laboratuvarları ile profesyonel hizmetler sunan Femko, Avrupa birliği tarafından uluslararası tanınırlığı olan bir onaylanmış kuruluş olmasının yanı sıra gerek Türkiye’de gerekse dünya üzerinde bir çok firmanın test ve belgelendirme ihtiyaçlarına çözümler sunan akredite bir denetim kuruluşudur. Femko emc testi alanlarındaki çalışmalarını Türkak Akreditasyonu kapsamında gerçekleştirmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Test Başvurularınız İçin;

Test başvurusu için, [email protected] adresine e-posta göndererek veya 05326318800 numaralı telefon üzerinden direkt irtibata geçebilir ve iletişim sağlayabilirsiniz. Femko, genel olarak LVD Testi ve EMC Testlerinizin planlanması, uygulanması ve raporlanması konusunda uzmanlaşmış kadrosuyla, EN ISO/IEC 17025 standardı kapsamında Türkak Akrediteli bir test laboratuvarıdır.