Patlayıcı (ATEX) Ortamlarda Kullanılan Ekipmanlar EAC Belgesi

Patlayıcı (ATEX) Ortamlarda Kullanılan Ekipmanlar EAC Belgesi

Patlayıcı ortamlarda kullanılan ekipmanlar ve çabuk yanan ürünler ülkemizde, avrupa da, dünyada ve eac sistemin kapsamında sertifika işlemi yapılmaktadır. Kalite ve standartlara uygun olarak üretilmesi gereken bu tip ürünler uluslararası alanda kullanılabilmesi için sertifikalandırılmalıdır. Bu sertifika işlemlerinden biride EAC sertifikasıdır. EAC sertifikası EAC sistemi kapsamında bulunan üye ülkeler Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Belarus ülkelerinin birlikte oluşturduğu teknik düzenleme olan TR CU 012/2011 – Patlayıcı (ATEX) Ortamlarda kullanılan Ekipmanlar teknik düzenlemesine göre hazırlanan ürünler için EAC sertifikası verilir.

TR CU 012/2011 – Patlayıcı (ATEX) Ortamlarda kullanılan ekipmanlar teknik düzenlemesi 18 Kasım 2010 tarihinde Belarus Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’ndaki birleşik ilkeler ve Teknik Düzenleme Kuralları Anlaşması uyarınca geliştirilmiştir. Bu düzenlemenin amacı patlayıcı ortamlarda güvenli çalışmak ve riskleri en aza indirmek için ortaya çıkartılmıştır.

TR CU 012/2011 – Patlayıcı (ATEX) Ortamlarda kullanılan Ekipmanlar

Patlayıcı ortamlarda çalışan ekipmanlar gümrük birliğinin teknik düzenleme prosedürlerinden geçtiği takdirde EAC sisteminde bulunan tüm ülkelerde ürünler piyasaya arz edilebilir. Patlayıcı ortamlarda kullanılan ekipmanlar için EAC belgesi almak zorunludur. Bunun için Onaylanmış kuruluşlara başvurulmalıdır.

İmalatçı firma sahibi yada yetkilendirilmiş kişilerce onaylanmış kuruluşa başvuru yaparak EAC belgesi sürecini başlatır. Onaylanmış kuruluş gerekli belgeler ve testler ışığında imalatçı firmaların patlayıcı ortamlarda kullanılacak ürünleri için laboratuvarda uygunluğunu kontrol eder. Uygunluğu  TR CU 012/2011 teknik düzenlemesine göre uygun olan ürünler için EAC belgesi düzenler.

TR CU 012/2011 – Patlayıcı (ATEX) Ortamlarda kullanılan ekipmanlara verilen sertifikalandırma işleminin geçerlilik süresi 5 yıl süreye kadar verilmektedir.

Femko belgelendirme, TR CU 012/2011 teknik düzenlemesi kapsamında Patlayıcı (ATEX) Ortamlarda kullanılan Ekipmanlar için müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.