Çekici Periyodik Muayene

Çekici Periyodik Muayene

Arızalanmış ve sürülebilme imkanı olmayan kara yolu araçlarını tamirhaneye ya da trafik kurallarına aykırı olarak park edilmiş ve sürücüsüne ulaşılamayan araçları bulundukları yerden genel araba park yerine götürmek için kullanılan nakliye aracı, kurtarıcı araca çekici denir.

Çekici Nedir?

Çekici bir diğer anlamda kaza veya arıza yapan, yanlış yere park eden büyük veya küçük aracı belli bir yere götürmek için kullanılan taşıtlara çekici denir.

Tüm bu çekicileri periyodik muayenelerini yaptırmak ise yasal zorunluluğu vardır. Herhangi bir muayene yapılmaması durumunda oluşabilecek kazalardan aracı kullanan firmalar sorumludur.

Çekiciler ile ilgili Periyodik Muayene Yönetmeliği

Çekici Periyodik Muayene: 6331 sayılı “İş sağlığı ve güvenliği kanunu” uyarınca çıkarılan iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği’nin Ek 3. Bölümünün 2.2. kaldırma ve iletme ekipmanları maddesinin 2.2.1.bendinde; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Periyodik Muayene Süresi

Araç çekicileri; İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik muayenesi yapılmalıdır.

Periyodik Muayene Formu

Çekici Muayene Formu için Femko belgelendirme sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Kaldırma iletme ekipmanları ve makinelerinin tamamını bulabileceğiniz sayfamız hizmetinizdedir.