Sebze ve Meyve Suyu Güvenliği EAC Belgesi

Sebze ve Meyve Suyu Güvenliği EAC Belgesi

Sebze ve Meyve Suyu Güvenliği

Küçükten büyüğe tüm sebze ve meyve suyu güvenliği, işlenmesi ve saklanması uluslararası alanda çok önemlidir. İnsan sağlığını etkileyecek hususlar kapsamında EAC bölgesinde TR CU 0232011 teknik düzenlemesi getirilmiştir. EAC bölgesi Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan ülkelerinden oluşmaktadır. EAC sistemi kapsamında sebze ve meyve sularının güvenliği bu teknik düzenlemeye göre yapılmalıdır.

EAC sistemindeki gümrük birliğinin teknik düzenlemesi ile bu bölgelerin piyasasına arz edilecek sebze ve meyve sularının güvenliği TR CU 0232011 teknik düzenlemesi kapsamında gümrükler de denetlenmektedir.

Bu teknik düzenlemenin temel amacı insan sağlığını korumak amacıyla geliştirilmiştir. Bu teknik düzenleme EAC sistemi kapsamında bulunan ülkelerin ilgili bakanlıkları tarafından geliştirilmiştir.

TR CU 0232011 Teknik Düzenlemesi

Sebze ve meyve suyu üreticileri ürünlerini EAC sistemi kapsamına bulunan ülkelere pazarlamak ve ürünlerinin güvenli olduğunu kanıtlamak için TR CU 0232011 teknik düzenlemesine göre imalatını gerçekleştirmelidir.

İmalatçı firma sebze ve meyve suyu güvenliği için Onaylanmış kuruluşa gerekli belgeler ve numune örnekleri ile başvurmalıdır. Onaylanmış kuruluş numune örnekleri ile testlerini gerçekleştirerek sebze ve meyve güvenliği için EAC sertifikası düzenler.

Onaylanmış kuruluş bu sertifika işlemini en fazla 5 yıl süreye kadar her ürün için ayrı ayrı yapabilir. Ayrıca parti bazında olan ürünler için de EAC deklerasyonu düzenlemektedir.

Onaylanmış kuruluşta sertifikasını alan sebze meyve suyu üreticileri ürünlerinin güvenliği alındığına dair eac işareti iliştirerek EAC sistemi kapsamında bulunan ülkelere ürünlerini arz edebilir.

Femko belgelendirme, TR CU 0232011 teknik düzenlemesi kapsamında Sebze ve Meyve Suyu Güvenliği için müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.