İnşaat Makinesi CE Belgesi

İnşaat Makinesi CE Belgesi

İnşaat makinesi adından da anlaşıldığı gibi inşaat sektöründe kullanılan makinelerdir. Gelişen teknoloji ile birlikte inşaat makineleri de büyük ve çok güçlü hale geldi. Çok büyük ve ağır işleri çok kısa zamanda yapan bu inşaat makineleri kullanım alanlarına göre farklı çeşitleri mevcuttur.

Ülkemizde inşaat makinesi üreten firmalar ürünlerini Avrupa da satışa sunabilmesi CE standartlarına uygun olarak üretmelidir. AB birliği üye ülkeleri tarafından makinelerin temel sağlık ve güvenlik şartlarını karşılaması Makine direktifi hazırlamıştır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ülkemizdeki yerli inşaat makinesi üreticileri için AB direktiflerini baz alarak Makine Emniyet Yönetmeliği hazırlamıştır. İnşaat makine imalatçıları bu yönetmeliğe uygun olarak hareket etmek zorundadır. Yasal bir zorunluluk olan bu yönetmeliğe uyan firmalar ürünlerini Avrupa da satışa sunabilir.

Makine Emniyet Yönetmeliğinin Amacı; makinaların, usulüne uygun şekilde kurulduğunda, bakımı yapıldığında ve kendinden beklenen amaçlar doğrultusunda kullanıldığında, insan sağlığına ve güvenliğine ve durumuna göre evcil hayvanlara ve mallara zarar vermiyorsa piyasaya arz edilmelerini sağlar.

Makine Emniyet Yönetmeliğine uyan firmalar bu yönetmelik çerçevesinde CE belgesine sahip olurlar. CE belgesine sahip firmalar ürünlerine CE işareti iliştirir. İmalatçı firmalar CE belgesi alabilmek için Onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdır. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bu firmalar inşaat makinesi üreticileri için güvenlik testleri, teknik dosya incelemesi ve CE belgelendirme hizmeti vermektedir.

Femko Belgelendirme, 2006/42/AT Makina Emniyet Yönetmeliği kapsamında, alanında uzman mühendis kadrosu ve sektör tecrübesiyle, İnşaat Makinesi için Güvenlik Testleri, Teknik Dosya Denetimleri ve CE Belgelendirme işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunmaktadır.