Makina CE Belgelendirme Firması

Makina CE Belgelendirme Firması

Makina CE belgelendirmesi, üretilen tüm makinaların “makina emniyet yönetmeliği”ne insan can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadığını ve piyasaya çıkmasının uygun olduğunu gösteren belgelendirme işlemidir. Makina üreticileri ürünlerini piyasaya çıkarmadan önce CE belgesi yani CE belgelendirme işlemi yaptırmak zorundalar.

Makina emniyet yönetmeliği amacı; makinaların, usulüne uygun şekilde kurulduğunda, bakımı yapıldığında ve kendinden beklenen amaçlar doğrultusunda kullanıldığında, insan sağlığına ve güvenliğine ve durumuna göre evcil hayvanlara ve mallara zarar vermiyorsa piyasaya arz edilmelerini ve hizmete sunulmalarını teminen, tasarım ve imalat aşamasında uyulması gereken temel emniyet şartları ile takip edilmesi gereken uygunluk değerlendirme prosedürlerini ve uygunluk değerlendirmesi yapacak onaylanmış kuruluşların görevlendirilmesinde dikkate alınacak asgari kriterleri düzenlemektir.

Makinalar CE belgesi alabilmeleri için ürünlerinin yönetmelikte belirtilen temel sağlık ve güvenlik şartlarına uyduğunu göstermelidir. Üreticiler makina ürünleri ile ilgili teknik dosya ve kullanım talimatı oluşturmalıdır. Yanlış kullanımdan dolayı riskler belirtilmelidir. Ürün ile alakalı ortaya çıkabilecek riskleri ve bu riskleri ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri belirtmelidir.

Makina üretici firmalar CE belgesi alabilmeleri için mutlaka Onaylanmış kuruluşlara başvurmalıdırlar. Onaylanmış kuruluşlar ürünler ile ilgili incelemeleri yaparak CE belgesi verir. CE belgesi alan firmalar ürünlerine CE işareti iliştirerek Türkiye ve Avrupa pazarına girebilirler. CE belgesi alma konusunda alanına uzman ve Onaylanmış bir kuruluş olan Femko ile iletişime geçebilirsiniz.

Femko bünyesinde barındırdığı mühendis ekibi ile makinalarınıza makina emniyet yönetmeliğine göre AT tip incelemesi yaparak CE belgesi vermektedir. Mühendis kadromuz ürünlerinize; Makina güvenlik testleri, Teknik dosya denetimleri ve CE Belgelendirme işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunar.