Tarım Makinesi CE Belgesi

Tarım Makinesi CE Belgesi

Gıda sektörünün en önemli alanlarından olan Tarım ülkemiz ve tüm dünya için büyük önem arz etmektedir. Eskiden tarımsal alanlar kalabalık insan ve hayvan grupları ile yapılırdı. Son yıllarda artık işin boyutu çok değişti. Tarım makineleri ortaya çıkarak çok uzun sürede yapılacak işleri çok kısa sürede yapılmaktadır. Tarım makineleri zor şartlarda çalıştıkları için sağlam yapıda olmaları gerekir.

Tarım makinesi imalatı yapan firmalar ürünlerini avrupada satışa sunabilmeleri için CE standartlarına uygun olarak üretimini yapmalıdır. CE Avrupa uygunluk anlamına gelen bir işarettir. Bu işarete sahip makineler avrupada serbestçe satılabilir. Yasal bir zorunluluk olan CE işareti imalatçı firmaların Onaylanmış kuruluşlar tarafından aldığı CE belgesi ile ürünlere iliştirilir. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan Onaylanmış kuruluşlar Tarım makineleri için CE belgelendirme hizmetleri vermektedir.

Onaylanmış kuruluşlar Makine emniyet yönetmeliği kapsamında tarım makineleri için makine güvenlik testi, teknik dosya incelemeleri ve CE belgesi düzenlemektedir. Bu yönetmeliğin amacı; makinelerin usulüne uygun şekilde kurulması, bakımı yapılması, kendinden beklenen amaçlar doğrultusunda makinelerin insan sağlığına, evcil hayvanlara, mallara ve çevreye zarar vermiyorsa ve piyasaya uygun şekilde arz edilmelerini sağlamaktadır. Bu yönetmelik makinelerin değiştirilebilir ekipmanı, güvenlik aksamları, kaldırma aksesuarları, halat, kayış, zincir, çıkarılabilir mekanik asamları ve kısmen tamamlanmış makineleri kapsar.

Femko Belgelendirme, 2006/42/AT Makina Emniyet Yönetmeliği kapsamında, alanında uzman mühendis kadrosu ve sektör tecrübesiyle, Tarım Makinesi için Makina Güvenlik Testleri, Teknik Dosya Denetimleri ve CE Belgelendirme işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunmaktadır.