Çelik Raf Muayenesi

Çelik Raf Muayenesi

Çelik raf depolarda ve marketlerde ürünleri düzenli halde sıralamak ve da kolay ulaşılabilir hale getirmek için yapılan bir sistemdir. Ağır yükleri dahi kaldırabilen çelik raflar kullanım alanlarına göre çeşitleri ve boyutları değişmektedir. Çelik raflar alt katlarda özellikle su baskınlarına karşı ürünlerinizi korur.

Çelik raflar, depolarda, alış veriş merkezlerinde, arşivleme odalarında vb. gibi yerlerde kullanılan bir sistemdir. Çelik raflar çok uzun süre üzerinde malzeme taşıdıkları için zamanla eğilme ve birbirinden ayrılma gibi hasarlar oluşabilir. Oluşan hasarlar sonucunda deponuzda, arşivinizde ve marketlerinizde büyük can ve mal kaybı yaşanabilir.

Bu nedenle mutlaka çelik rafların mutlaka ilgili yönetmeliklerde belirtilen sürelerde kontrolleri yapılmalıdır. Çelik rafların muayeneleri “TS EN 15635” standardına uygun olarak yapılmalıdır. Çelik raflarda metal zamanla metal yorgunluğu olabileceği için bu metal yorgunluğu mutlaka Termal kamera vb. cihazlarla tespit edilmelidir.

Femko belgelendirme, çelik raf muayenelerini “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” ne uygun olarak Termal kamera ve diğer ekipmanlarla gerçekleştirmektedir. Femko uzman ekip ve ekipmanları ile tespit ettiği hasarlı çelik rafların tehlikeli durumunu ilgili firmaya raporlar.