Sapan Mapa Periyodik Kontrol

Sapan Mapa Periyodik Kontrol

Sapan Mapa; gemilerde ve teknelerde güvertesinin veya küpeşteye çakılmış, tepesinde palanga takmaya yarayan bir halka ve civataya sapan, mapa denir. Mapaların farklı çeşit ve modelleri bulunmaktadır. Sapan ve Mapalar için birer örnek çıkarttık.

Hareketli kaldırma mapa: 360 derece dönebilen ve 90 yada 180 derece dönebilen fırdöndülü mapalar bulunmaktadır. Kaldıracağınız yük’e göre şekil alan bu rulmanlı mapalar çok güçlüdürler. Sapan Mapa periyodik kontrol yapılan malzemelerdir. Çoklu kaldırma pozisyonları için yapılan mapaların hareket eden halkası ve civatası bulunmaktadır.

Tek zincir sapan: Sapan halkası, bağlantı halkası ve sapan kancasıyla birlikte yük kaldırma amaçlı kullanılmaktadırlar. Kullanılan zincir, yüksek dayanıklı olmasına rağmen periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Sapanlarımızın kontrolleri yaptırılarak daha emniyetli bir şekilse kullanabilirsiniz. Emniyetli sapan kancaları kullanılmalıdır.

Sapan Mapa İle İlgili Periyodik Kontrol Yönetmeliği

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu’na bağlı olarak çıkartılan, 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği gereğince; Sapan, İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik kontrolü yapılmalıdır.

Sapan Mapa Periyodik Kontrol Firmaları

Femko kaldırma ve iletme makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında test ve kontrollerini yapan kişilerin bağımsızlık, tarafsızlık ve güvenirlilik açısından kontrol  ettikleri ekipmanın tasarımcısı, tedarikçisi, montajcısı, satıcısı, sahibi, kullanıcısı, bakımcısı veya bu kesimlerin yetkili temsilcisi olmamasına ve kontrolü yapan kuruluşların akredite olmasına dikkat ediniz.