Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği, İnsanların hayatını tehlikeye atmamak, çevreyi korumak ve mallara zarar gelmesini engellemek amacı ile oluşturulan yönetmeliktir. Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından hazırlanan bu yönetmelik mevcut asansörlerin denetimim, garantisi, satış sonrası ve iyileştirilmesi gibi asansör satışı sonrasında uyulması gereken şartları belirler.

Bu yönetmelik 95/16/AT ve 2014/33/AB yönetmeliği ile monte edilmiş ve sonrasında monte edilmiş asansörleri kapsamaktadır. Onaylanmış kuruluşlar bu yönetmelik kapsamında Asansörlerin periyodik olarak kontrollerini gerçekleştirmektedir. Bu yönetmelik kapsamında Asansörlerin periyodik kontrolü Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş onaylanmış kuruluşlar tarafından yapılmalıdır.

Yeni yapılan asansörlerin tescili ruhsat aşamasından önce asansör yaptırıcısının isteği üzerine periyodik kontrol yaptırılmasındaki sorumluluk asansör yaptırıcısınındır. Asansör periyodik kontrolü asansörün bakımını alan ve yetkili servisi ile gerçekleştirilir. Onaylanmış kuruluş periyodik kontrol raporunu ilgili idareye, asansörü monte edene, yetkili servise ve bina sorumlusuna verir.

Femko Belgelendirme, Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında, alanında uzman mühendis kadrosu ve sektör tecrübesiyle, Asansörler için Periyodik Kontrol işlemlerinizin tümü için profesyonel hizmetler sunmaktadır.