Asansörler – EAC Belgesi

Asansörler – EAC Belgesi

İnsanları ve yükleri katlar arasında taşımaya yarayan ve hayatımızda önemli derecede rahatlatan ulaşıma aracına asansör denir. Elektrikli ve hidrolik sistemleri yaygın olarak kullanılan asansörler tarihten günümüze kadar gelişimini göstermektedir. Yüksek katlı binalara insan ve mal taşımak için tasarlanan asansörlerin bir çok çeşidi vardır.

Asansörler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde Avrupa normlarına uygun olarak üretilmekte ve montajı yapılmaktadır. Bu durum EAC sistemi kapsamında bulunan ülkelerde de aynı durumdadır. Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Belarus ülkelerini kendi bünyelerinde bulunan bakanlıklar ile  TR CU 0112011 asansör teknik düzenlemesi oluşturulmuştur.

TR CU 0112011 – Asansörler

TR CU 0112011 asansörler teknik düzenlemesi 8 Kasım 2010 tarihinde Belarus Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’ndaki Birleşik İlkeler ve Teknik düzenleme kuralları uyarınca geliştirilmiştir. Bu teknik düzenlemenin amacı EAC sistemi kapsamında bulunan ülke topraklarında kullanılması için amaçlanan ve kullanılan asansörler ve asansör güvenlik aksamları için geçerlidir.

EAC sistemi kapsamında bulunan Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan ülkelerinde arz edilecek asansörler için TR CU 0112011 teknik düzenlemesi kapsamında EAC belgesi almalıdır. Asansörler için belgelendirme işlemi almak isteyen asansör imalatçı firma sahibi ya da yetkilendirilmiş şahıslar tarafından Onaylanmış kuruluşa başvurmalıdır.

Onaylanmış kuruluş asansör firmalarından test ve numune örnekleri alarak laboratuvarların da testlerini gerçekleştirerek uygunluğunu denetler. Asansör TR CU 0112011 teknik regülasyonuna göre şartları yerine getiriyorsa onaylanmış kuruluş tarafından sertifika verilir.

TR CU 0112011 teknik teknik düzenlemesine göre uygunluğu denetlenen ve muayene kuruluşundan onay alan firmalar asansörlerini EAC sistemi kapsamında bulunan ülkelere pazarlamaktadır.

Femko belgelendirme, TR CU 0112011 teknik düzenlemesi kapsamında asansör ve güvenlik aksamları için müşterilerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.